Sopwith Management AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 145 | 427 | 972 | 2 985 | 1 811 | 2 001 | 2 923 |
| Nettoomsättning | 145 | 427 | 972 | 2 733 | 1 646 | 1 790 | 2 851 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 252 | 164 | 212 | 72 |
| Rörelsekostnader | 883 | 871 | 1 301 | 1 748 | 1 620 | 923 | 1 848 |
| Övriga externa kostnader | 298 | 229 | 141 | 271 | 193 | 320 | 490 |
| Personalkostnader | 578 | 635 | 1 157 | 1 469 | 1 420 | 592 | 1 358 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 3 | 7 | 8 | 11 | 0 |
| Rörelseresultat | −738 | −444 | −329 | 1 237 | 190 | 1 078 | 1 075 |
| Finansiella poster | 1 | 392 | 1 | 318 | – | 0 | −300 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 387 | 0 | 318 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 1 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −737 | −52 | −328 | 1 555 | 190 | 1 078 | 775 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 330 | −330 | 250 | 0 | −250 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 330 | −330 | 250 | 0 | −250 |
| Resultat före skatt | −737 | −52 | 2 | 1 225 | 440 | 1 078 | 525 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 2 | 253 | 93 | 231 | 177 |
| Årets resultat | −737 | −52 | 1 | 972 | 347 | 847 | 348 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 511 | 1 349 | 1 557 | 3 693 | 2 567 | 2 097 | 2 645 |
| Anläggningstillgångar | 68 | 0 | 181 | 185 | 442 | 450 | 424 |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 0 | 7 | 11 | 18 | 26 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 68 | 0 | 7 | 11 | 18 | 26 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 174 | 174 | 424 | 424 | 424 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 174 | 174 | 424 | 424 | 424 |
| Omsättningstillgångar | 443 | 1 349 | 1 376 | 3 508 | 2 125 | 1 647 | 2 221 |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 77 | 310 | 674 | 1 158 | 210 | 845 |
| Kundfordringar | 81 | – | 0 | 603 | 970 | 139 | 738 |
| Övriga fordringar | 80 | 77 | 310 | 70 | 188 | 71 | 48 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 59 |
| Kassa och bank | 282 | 1 272 | 1 066 | 2 834 | 967 | 1 437 | 1 377 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 511 | 1 349 | 1 557 | 3 693 | 2 567 | 2 097 | 2 645 |
| Eget kapital | 472 | 1 209 | 1 261 | 2 960 | 1 988 | 1 641 | 793 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 422 | 1 159 | 1 211 | 2 910 | 1 938 | 1 591 | 743 |
| Balanserat resultat | 1 159 | 1 211 | 1 210 | 1 938 | 1 591 | 743 | 395 |
| Årets resultat | −737 | −52 | 1 | 972 | 347 | 847 | 348 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 330 | 0 | 250 | 250 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 330 | 0 | 250 | 250 |
| Kortfristiga skulder | 39 | 140 | 296 | 403 | 579 | 206 | 1 602 |
| Leverantörsskulder | 4 | 2 | 7 | 0 | 2 | 6 | 1 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 20 | 0 | 20 | 0 |
| Övriga skulder | 25 | 129 | 279 | 372 | 567 | 171 | 1 131 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 470 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 1 700 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 910 | 1 938 | 1 591 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har medvetet de senaste åren minskat sin omsättning då ägaren fått anställning utanför företaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har medvetet minskat sin omsättning då ägaren fått anställning utanför företaget. Omsättningen har minskat ca 56%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har medvetet minskat sin omsättning då ägaren fått anställning utanför företaget. Omsättningen har minskat ca 64%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 474 | 474 | 724 | 724 | 724 | 724 | 724 | 724 | 724 |
| Försäljningar och utrangeringar | 474 | 0 | 250 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 300 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 75 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 75 | 0 | – | – | – | 0 | – | 37 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 37 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 7 | 37 | 29 | 26 | 19 | 19 | 11 | 11 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 3 | 7 | – | 8 | – | 11 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 37 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LADUGÅRDSMARKEN 471, 225 91 LUND
- Registrerat
- 2011-09-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsult-, utbildnings- och förlagsverksamhet inom organisation och management, samt utveckling inom området digitalisering, artificiell intelligens och robotik, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 287-2620
- Sopwith Management AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsult-och utbildningsverksamhet inom ledarskap och managemant. Företaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.