Genomsyn

Start › Skåne län › Hörja

Hässleholms Grävservice AB

556863-0536AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2023-01-01 – 2023-12-31

Omsättning 2023
590 tkr
Resultat efter fin. poster 2023
35 tkr
Årets resultat 2023
27 tkr
Eget kapital 2023
141 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20232023: 590 tkr590 tkr20222022: 338 tkr338 tkr20212021: 360 tkr360 tkr20202020: 713 tkr713 tkr20192019: 804 tkr804 tkr20182018: 728 tkr728 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 590338491773
Nettoomsättning 590338360713
Övriga rörelseintäkter –013160
Rörelsekostnader 555244574702
Råvaror och förnödenheter 355166110112
Övriga externa kostnader 3870179204
Personalkostnader 1580272361
Av- och nedskrivningar 381325
Rörelseresultat 3595−8371
Finansiella poster −1−20−1
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2000
Räntekostnader och liknande resultatposter 2211
Resultat efter finansiella poster 3593−8370
Resultat före skatt 3593−8370
Skatt på årets resultat 85016
Årets resultat 2788−8355

BalansräkningBelopp i tkr

Post2023202220212020
TILLGÅNGAR 155290126252
Anläggningstillgångar 031024
Materiella anläggningstillgångar 031024
Maskiner och andra tekniska anläggningar 0006
Inventarier, verktyg och installationer 031018
Omsättningstillgångar 155287116228
Kortfristiga fordringar 2318029108
Kundfordringar 0157084
Övriga fordringar 23232924
Kassa och bank 13210887120
EGET KAPITAL OCH SKULDER 155290126252
Eget kapital 141202115248
Bundet eget kapital 50505050
Aktiekapital 50505050
Fritt eget kapital 9115265198
Balanserat resultat 6465148143
Årets resultat 2788−8355
Kortfristiga skulder 1388114
Leverantörsskulder 46340
Övriga skulder 92584

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2023202220212020
Styrelsens förslag –88––
Medel att disponera –15265–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 3838383838383838
Ackumulerade avskrivningar 3836362828202013
Årets avskrivningar 3–8–8–8–

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2023-12-312023-01-012022-12-312022-01-012021-12-312021-01-012020-12-312020-01-01
Anskaffningsvärde 121206206206206505505585
Försäljningar och utrangeringar 85–0–299–80–
Ackumulerade avskrivningar ––––206499499562
Årets avskrivningar ––0–6–17–
Återförda avskrivningar ––––299–80–

Om bolaget

Adress
GRÄSABYGGET 5095, 282 94 HÖRJA
Registrerat
2011-08-31
Bransch
Mark- och grundarbeten

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva grävningsarbeten i entreprenadform och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

994-6765
HÄSSLEHOLMS GRÄVSERVICE AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte i Hässleholms Kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2024-06-28
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget utför gräv- och schaktarbeten.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna