sv SE SEK NORMALFORM 2019-01-01 2019-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarIntresseforetagGemensamtStyrdaForetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id3']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarIntresseforetagGemensamtStyrdaForetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556862-7573 2019-01-01 2019-12-31 556862-7573 2019-12-31 556862-7573 2018-01-01 2018-12-31 556862-7573 2018-12-31 556862-7573 2017-01-01 2017-12-31 556862-7573 2017-12-31 556862-7573 2016-01-01 2016-12-31 556862-7573 2016-12-31 556862-7573 2015-01-01 2015-12-31 556862-7573 2015-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Stockholm International Vitiligo Center AB
556862-7573

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-01-01 - 2019-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-05-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Bolagets verksamhet är medicinsk konsultation, medicinska och kirurgiska behandlingar samt försäljning av medicinsk
apparatur. Bolaget har sitt säte i Uppsala.

Bolaget ägde under verksamhetsårets två första kvartal 45,2% av aktierna i ParkCell AB, 556900-8055, ett intressebolag,
som bedrev forskning och utveckling av cellbaserad medicinsk behandling. ParkCell AB likviderades under
verksamhetsåret och 45,2% av kvarlåtenskapen i ParkCell AB efter avdrag för likvidationskostnader sattes in på bolagets
konto.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

1901-1912 1801-1812 1701-1712 1601-1612 1501-1512
Nettoomsättning 53 121 26 104 324
Resultat efter finansiella poster -251 50 -3 30 138
Soliditet % 76 83 79 75 56


FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
- Belopp vid årets ingång 50 000 182 458 29 423 261 881
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning 29 423 -29 423 0
- Årets resultat -203 549 -203 549
- Belopp vid årets utgång 50 000 211 881 -203 549 58 332

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 211 881
Årets resultat -203 549
Summa 8 332


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

3 (7)
Balanseras i ny räkning 8 332
Summa 8 332
4 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 53 402 120 542
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 53 402 120 542
Rörelsekostnader
Handelsvaror 0 -239
Övriga externa kostnader -16 016 -57 456
Personalkostnader 2 -47 849 -12 440
Summa rörelsekostnader -63 865 -70 135
Rörelseresultat -10 463 50 407
Finansiella poster
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag -240 600 0
Summa finansiella poster -240 600 0
Resultat efter finansiella poster -251 063 50 407
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder 47 600 -12 600
Summa bokslutsdispositioner 47 600 -12 600
Resultat före skatt -203 463 37 807
Skatter
Skatt på årets resultat -86 -8 384
Årets resultat -203 549 29 423
5 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 0 0
Summa materiella anläggningstillgångar 0 0
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 4 0 299 000
Summa finansiella anläggningstillgångar 0 299 000
Summa anläggningstillgångar 0 299 000
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 18 137 4 407
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 4 065 3 817
Summa kortfristiga fordringar 22 202 8 224
Kassa och bank
Kassa och bank 54 509 51 637
Summa kassa och bank 54 509 51 637
Summa omsättningstillgångar 76 711 59 861
SUMMA TILLGÅNGAR 76 711 358 861
6 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 211 881 182 458
Årets resultat -203 549 29 423
Summa fritt eget kapital 8 332 211 881
Summa eget kapital 58 332 261 881
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 0 47 600
Summa obeskattade reserver 0 47 600
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 060 897
Skatteskulder 8 384 8 454
Övriga skulder 1 513 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 7 422 40 029
Summa kortfristiga skulder 18 379 49 380
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 76 711 358 861
7 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).


Not2Medelantalet anställda 2019-12-31 2018-12-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden 38 701 38 701
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar/utrangeringar -38 701 -
Utgående anskaffningsvärden 0 38 701
Ingående avskrivningar -38 701 -38 701
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 38 701 -
Utgående avskrivningar 0 -38 701

Not4Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 2019-12-31 2018-12-31
Ingående anskaffningsvärden 299 000 299 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar -299 000 -
Utgående anskaffningsvärden 0 299 000
Redovisat värde 0 299 000