se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 2025-01-01 2025-12-31 556862-2780 2025-01-01 2025-12-31 556862-2780 2025-12-31 556862-2780 2024-01-01 2024-12-31 556862-2780 2024-12-31 556862-2780 2023-01-01 2023-12-31 556862-2780 2023-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda

Årsredovisning

för

Scandinavian Lovers AB

556862-2780

Räkenskapsåret

2025-01-01 - 2025-12-31

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-07-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Scandinavian Lovers AB
556862-2780
1 (6)

Styrelsen avger följande årsredovisning.

Alla belopp redovisas i hela kronor om inte annat särskilt anges.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bilaget ska bedriva produktion, events och distribution inom film, TV-och upplevelseindustrin, samt inköp och uthyrning av rekvisita inom film, TV och upplevelseindustrin. Företagets säte är Malmö.

Flerårsöversikt

(tkr)
2025 2024 2023
Nettoomsättning 194 219 305
Resultat efter finansiella poster 4 5 13
Soliditet (%) 39,8 36,8 25,2

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Belopp vid årets ingång 50 000 29 751 3 822 83 573
Balanseras i ny räkning 3 822 3 822 0
Årets resultat 2 849 2 849
Belopp vid årets utgång 50 000 33 573 2 849 86 422
Scandinavian Lovers AB
556862-2780
2 (6)

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel

Balanserat resultat 33 573
Årets resultat 2 849
Totalt 36 422

Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande

Balanseras i ny räkning 36 422
Totalt 36 422

Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.

Scandinavian Lovers AB
556862-2780
3 (6)

Resultaträkning

Not 2025-01-01
–2025-12-31
2024-01-01
–2024-12-31
1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 193 621 218 875
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 193 621 218 875
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -116 172 -148 651
Övriga externa kostnader -73 348 -64 792
Summa rörelsekostnader -189 520 -213 443
Rörelseresultat 4 101 5 432
Finansiella poster
Summa finansiella poster 0 0
Resultat efter finansiella poster 4 101 5 432
Resultat före skatt 4 101 5 432
Skatter
Skatt på årets resultat -1 252 -1 610
Årets resultat 2 849 3 822
Scandinavian Lovers AB
556862-2780
4 (6)

Balansräkning

Not 2025-12-31 2024-12-31
1
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Lån till delägare eller närstående 30 012 30 012
Summa finansiella anläggningstillgångar 30 012 30 012
Summa anläggningstillgångar 30 012 30 012
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 63 823 54 361
Fordringar hos övriga företag som det finns ett ägarintresse i 2 805 3 976
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 116 804 127 104
Summa kortfristiga fordringar 183 432 185 441
Kassa och bank
Kassa och bank 3 774 11 577
Summa kassa och bank 3 774 11 577
Summa omsättningstillgångar 187 206 197 018
Summa tillgångar 217 218 227 030
Scandinavian Lovers AB
556862-2780
5 (6)
Balansräkning Not 2025-12-31 2024-12-31
1
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 33 573 29 751
Årets resultat 2 849 3 822
Summa fritt eget kapital 36 422 33 573
Summa eget kapital 86 422 83 573
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 77 731 79 893
Skatteskulder 1 252 0
Övriga skulder 51 813 63 564
Summa kortfristiga skulder 130 796 143 457
Summa eget kapital och skulder 217 218 227 030
Scandinavian Lovers AB
556862-2780
6 (6)

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.