Start › Stockholms län › Stockholm
Gaweco AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 32 | 40 | 1 586 | 289 | 246 | 283 | 247 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 20 | 255 | 243 | 283 | 247 |
| Övriga rörelseintäkter | 32 | 40 | 1 566 | 34 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 674 | 693 | 1 087 | 520 | 429 | 474 | 966 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 31 | 18 | 21 | 40 |
| Övriga externa kostnader | 329 | 209 | 373 | 336 | 246 | 257 | 439 |
| Personalkostnader | 310 | 420 | 641 | 0 | 9 | 13 | 361 |
| Av- och nedskrivningar | 35 | 63 | 73 | 153 | 157 | 184 | 125 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −642 | −653 | 499 | −231 | −183 | −191 | −719 |
| Finansiella poster | 31 | 21 | 0 | −169 | −87 | −44 | −136 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 31 | 2 | 1 | 1 | 1 | 5 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 14 | 10 | 0 | 4 | 39 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −4 | 0 | −7 | 11 | 0 | 38 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 11 | 177 | 81 | 88 | 98 |
| Resultat efter finansiella poster | −611 | −632 | 499 | −400 | −270 | −235 | −855 |
| Resultat före skatt | −611 | −632 | 499 | −400 | −270 | −235 | −855 |
| Årets resultat | −611 | −632 | 499 | −400 | −270 | −235 | −855 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 953 | 2 895 | 4 166 | 11 643 | 11 056 | 12 009 | 11 548 |
| Anläggningstillgångar | 1 769 | 1 804 | 2 008 | 10 004 | 10 156 | 10 560 | 10 484 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 769 | 1 804 | 2 008 | 10 004 | 10 156 | 10 560 | 10 484 |
| Byggnader och mark | 1 753 | 1 782 | 1 812 | 9 978 | 10 110 | 10 241 | 10 397 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 22 | 196 | 26 | 46 | 319 | 87 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 1 090 | 2 159 | 1 640 | 900 | 1 449 | 1 064 |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 14 | 89 | 73 | 34 | 42 | 247 |
| Kundfordringar | – | 0 | 7 | 7 | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 |
| Övriga fordringar | 22 | 10 | 61 | 57 | 24 | 10 | 238 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 | 4 | 21 | 10 | 9 | 25 | 9 |
| Kortfristiga placeringar | 10 | 110 | 98 | 47 | 40 | 50 | 193 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 10 | 110 | 98 | 47 | 40 | 50 | 193 |
| Kassa och bank | 146 | 966 | 1 973 | 1 519 | 826 | 1 356 | 624 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 953 | 2 895 | 4 166 | 11 643 | 11 056 | 12 009 | 11 548 |
| Eget kapital | 1 747 | 2 359 | 2 991 | 2 492 | 4 392 | 5 202 | 5 437 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 697 | 2 309 | 2 941 | 2 442 | 4 342 | 5 152 | 5 387 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 309 | 2 941 | 2 442 | 2 842 | 4 612 | 5 387 | 6 242 |
| Årets resultat | −611 | −632 | 499 | −400 | −270 | −235 | −855 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 6 429 | 6 487 | 6 624 | 5 899 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 6 429 | 6 487 | 6 624 | 5 899 |
| Kortfristiga skulder | 206 | 536 | 1 176 | 2 722 | 178 | 183 | 212 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 137 | 137 | 137 | 124 |
| Leverantörsskulder | 6 | 3 | 17 | 26 | 11 | 21 | 7 |
| Skulder till koncernföretag | 164 | 350 | 1 000 | 1 500 | – | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 10 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 3 | 157 | 135 | 1 | 10 | 6 | 62 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 17 | 15 | 1 058 | 20 | 19 | 19 |
| Ställda säkerheter | – | – | 0 | 6 852 | 6 852 | 6 852 | 6 188 |
| Fastighetsinteckningar | – | – | 0 | 6 852 | 6 852 | 6 852 | 6 188 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | 1 500 | 540 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 342 | 5 152 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Samhället har under våren och sommaren börjat lätta på restriktionerna och bokningarna börjar komma tillbaka. Bolaget ser en ljusning och har en förhoppning om att verksamheten ska komma igång i lite större utsträckning under hösten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Samhället har under våren och sommaren börjat lätta på restriktionerna och bokningarna börjar komma tillbaka. Bolaget ser en ljusning och har en förhoppning om att verksamheten ska komma igång i lite större utsträckning under hösten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 841 | 1 841 | 1 841 | 10 566 | 10 566 | 10 566 | 10 566 | 8 601 |
| Årets inköp | – | – | 1 841 | – | – | – | 1 964 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 10 566 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 88 | 58 | 29 | 588 | 456 | 325 | 169 | 59 |
| Årets avskrivningar | 29 | 29 | 29 | 132 | 131 | 155 | 110 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 588 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 240 | 0 | 103 | 363 | 103 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 240 | – | – | 260 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 210 | 103 | – | 260 | – | −103 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 14 | 8 | 44 | 77 | 56 | 44 | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | −36 | 44 | 21 | 26 | 28 | 15 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 77 | – | 13 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SICKLA KANALGATA 26, 120 67 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-06-15
- Bransch
- Stug- och rumsuthyrning
Verksamhet enligt registret
Köp, försäljning och förvaltning av fastigheter samt rumsuthyrning, kapitalförvaltning och rådgivning inom ledningsfrågor och juridisk konsultation samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 201-1062
- Gaweco AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är köp, försäljning och förvaltning av fastigheter samt kapitalförvaltning och rådgivning inom ledningsfrågor och juridisk konsultation samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.