Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Torslanda

Ekonomibyrån i Väst AB

556855-5386AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-09-01 – 2025-08-31

Omsättning 2025
1,4 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
318 tkr
Årets resultat 2025
249 tkr
Eget kapital 2025
349 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,4 mkr1,4 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,5 mkr1,5 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 1,2 mkr1,2 mkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr20182018: 1,1 mkr1,1 mkr20172017: 954 tkr954 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 4201 7911 4951 2291 1641 3291 169
Nettoomsättning 1 3871 5311 4781 1961 1251 2301 169
Övriga rörelseintäkter 33260173239990
Rörelsekostnader 1 1051 1311 1011 0391 0341 037843
Övriga externa kostnader 145232235248247272196
Personalkostnader 960898866790787765644
Av- och nedskrivningar –––––04
Rörelseresultat 315660394190130292325
Finansiella poster 2100000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2100–00
Räntekostnader och liknande resultatposter –––00––
Resultat efter finansiella poster 318661395190130292325
Bokslutsdispositioner 0−100−10050108−38−69
Förändring av periodiseringsfonder 0−100−10050108−38−69
Resultat före skatt 318561295240237254257
Skatt på årets resultat 691196252535760
Årets resultat 249442232189184197197

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 718897569594609552512
Anläggningstillgångar –––––014
Materiella anläggningstillgångar –––––014
Inventarier, verktyg och installationer –––––014
Omsättningstillgångar 718897569594609552498
Kortfristiga fordringar 224264236185194214123
Kundfordringar 1002101891171307863
Övriga fordringar 46015200180
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 785433486411960
Kassa och bank 494633333409415338374
EGET KAPITAL OCH SKULDER 718897569594609552512
Eget kapital 349550358375487303305
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 299500308325437253255
Balanserat resultat 5058751372535559
Årets resultat 249442232189184197197
Obeskattade reserver 200200100050158120
Periodiseringsfonder 200200100050158120
Kortfristiga skulder 169147112219739287
Leverantörsskulder 83–0323
Skatteskulder 46533022720
Övriga skulder 11590108219686264
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 011––––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 250450250250300––
Medel att disponera –––325437253–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser rapporterade

Inga väsentliga händelser har skett efter räkenskapsårets slut.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Covid-19 utbrottet kan fortsatt ha påverkan på bolagets resultat och ställning.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Covid-19 utbrottet kan fortsatt ha påverkan på bolagets resultat och ställning.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2020-08-312019-09-012019-08-312018-09-01
Anskaffningsvärde 018180
Årets inköp 0–18–
Försäljningar och utrangeringar 18–0–
Ackumulerade avskrivningar –4–0
Årets avskrivningar 0–4–
Återförda avskrivningar 4–0–

Om bolaget

Adress
FLYGFÄLTSGATAN 16 A BV, 423 37 TORSLANDA
Registrerat
2011-06-10
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva redovisningsbyråverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

766-0681
Ekonomibyrån i Väst AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Torslanda.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-29
Programvara
Hogia Bokslut

Allmänt om verksamheten

Bolaget skall bedriva redovisningsbyråverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Väsentliga händelser

Inga väsentliga händelser har hänt under året.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202550 kB Öppna
202445 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna
202045 kB Öppna