Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Göteborg

HHGS Handels Capital Management AB

556854-9348AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
297 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
76 tkr
Årets resultat 2025
35 tkr
Eget kapital 2025
287 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 297 tkr297 tkr20242024: 146 tkr146 tkr20232023: 123 tkr123 tkr20222022: 117 tkr117 tkr20212021: 306 tkr306 tkr20202020: 305 tkr305 tkr20192019: 91 tkr91 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 298146133125306
Nettoomsättning 297146123117306
Övriga rörelseintäkter 101081
Rörelsekostnader 223214228195154
Övriga externa kostnader 198196190158129
Personalkostnader 2318383725
Av- och nedskrivningar 2––00
Rörelseresultat 75−68−95−70152
Finansiella poster 11100
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 11100
Räntekostnader och liknande resultatposter –0000
Resultat efter finansiella poster 76−67−94−70152
Bokslutsdispositioner −255015032−45
Förändring av periodiseringsfonder −25––0−45
Erhållna koncernbidrag 050150320
Resultat före skatt 51−1756−37108
Skatt på årets resultat 16020028
Årets resultat 35−1836−3780

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 436455496474553
Anläggningstillgångar 80000
Materiella anläggningstillgångar 80000
Inventarier, verktyg och installationer 80000
Omsättningstillgångar 428455496474553
Kortfristiga fordringar 360290354233326
Kundfordringar 08020
Fordringar hos koncernföretag 0502911650
Övriga fordringar 678126662
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 294151370324
Kassa och bank 67164142241228
EGET KAPITAL OCH SKULDER 436455496474553
Eget kapital 287302319283320
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 237252269233270
Balanserat resultat 202269233270190
Årets resultat 35−1836−3780
Obeskattade reserver 130105105105105
Periodiseringsfonder 130105105105105
Långfristiga skulder –––00
Skulder till koncernföretag –––00
Kortfristiga skulder 19487286128
Checkräkningskredit ––020
Leverantörsskulder –01026
Skulder till koncernföretag 63137310
Skatteskulder 0––049
Övriga skulder 00174343
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1317181010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag –500––
Annan föreslagen utdelning –500––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under 2025 så ökade omsättningen i Handels Capital Management med 104% gentemot 2024. Den största anledningen till detta är att HCM erhöll en prestationsbaserad intäkt på 112 359 kr, vilket inte var fallet under 2024. Dessutom, i takt med att det förvaltade kapitalet ökar så blir den fasta intäkten större vilket också har bidragit till ökade intäkter under 2025.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Strukturen för förvaltningsavgiften som Handels Capital Management erhåller har ändrats. Detta för att minska volatiliteten i intjäningen och säkerställa att alla kostnader täcks även om ingen överavkastning uppnås. Förändringen bedöms inte väsentligt påverka Handels Capital Managements intäkter framåt.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för HHGS Handels Capital Management AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HHGS Handels Capital Management ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till HHGS Handels Capital Management AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för HHGS Handels Capital Management AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HHGS Handels Capital Management ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till HHGS Handels Capital Management AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för HHGS Handels Capital Management AB för räkenskapsåret 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HHGS Handels Capital Management AB:s finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till HHGS Handels Capital Management AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Anledningen till den stora minskningen i omsättning jämfört med föregående år beror på den svaga börsutvecklingen, som i sin tur resulterat i svagare utveckling på bolagets portfölj. Vid avkastning sämre än jämförelseindex utgår inte någon prestationsbaserad förvaltningsavgift, vilken typiskt sett utgör en majoritet av omsättningen i de fall då den utgår. Föregående år utgick en prestationsbaserad avgift, vilket innebär att den stora skillnaden delvis också förklaras av höga jämförelsetal.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Vi har utfört en revision av årsredovisningen för HHGS Handels Capital Management AB för räkenskapsåret 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av HHGS Handels Capital Management AB:s finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till HHGS Handels Capital Management AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 473681818181
Årets inköp 100––––
Försäljningar och utrangeringar 0450–––
Ackumulerade avskrivningar 383681818181
Årets avskrivningar 20–00–
Återförda avskrivningar 0450–––

Om bolaget

Adress
VIKTORIAGATAN 9, 411 25 GÖTEBORG
Registrerat
2011-06-07
Bransch
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet skall vara att bedriva kapitalförvaltningsverksamhet på uppdrag av ägaren samt bedriva med dessa verksamheter förenlig verksamhet. Vidare skall såväl intern som extern analys- och konsultverksamhet bedrivas.Förvaltningen skall präglas av maximal medlemsnytta för den enskilde studenten, samt säkerställa av god finansiell avkastning i enlighet med de ekonomiska mål som sätts upp av ägaren efter de ägardirektiv som fastställs av ägaren.

Bankgironummer

815-6242
HHGS Handels Capital Management AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Ja (2026-05-08)
Revisionsfirma
Baker Tilly Guide AB
Årsstämma
2026-06-22
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet inom kapitalförvaltning på uppdrag av Handelshögskolans i Göteborg Studentkår och dess koncernföretag. Verksamheten har bedrivits sedan 2011. HHGS Handels Capital Management AB är ett helägt dotterbolag till HHGS Holding Aktiebolag org.nr. 556480-8672, med säte i Göteborg. Bolaget ingår i en koncern där moderbolaget för hela koncernen är Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår, org.nr. 857206-3603, med säte i Göteborg. Företaget har sitt säte i Göteborg.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025124 kB Öppna
2024124 kB Öppna
202385 kB Öppna
202285 kB Öppna

Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna

Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.

Moderföretag

Visa fler relationer
  • Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår
    Yttersta moderföretag · Rapporterad för perioden till 2023-12-31 · 857206-3603 · Källrapport
    Visa källuppgift

    vits sedan 2011. HHGS Handels Capital Management AB är ett helägt dotterbolag till HHGS Holding Aktiebolag org.nr. 556480-8672, med säte i Göteborg. Bolaget ingår i en koncern där moderbolaget för hela koncernen är Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår, org.nr. 857206-3603, med säte i Göteborg. Företaget har sitt säte i Göteborg.

  • HHGS Holding Aktiebolag
    Närmaste moderföretag · Rapporterad för perioden till 2022-12-31 · 556480-8672 · Kapitalandel 100,0 % · Källrapport
    Visa källuppgift

    et inom kapitalförvaltning på uppdrag av Handelshögskolans i Göteborg Studentkår och dess koncernföretag. Verksamheten har bedrivits sedan 2011. HHGS Handels Capital Management AB är ett helägt dotterbolag till HHGS Holding Aktiebolag org.nr. 556480-8672, med säte i Göteborg. Bolaget ingår i en koncern där moderbolaget för hela koncernen är Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår, org.nr. 857206-3603, med säte i Göteborg. Företag

  • Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår
    Yttersta moderföretag · Rapporterad för perioden till 2022-12-31 · 857206-3603 · Källrapport
    Visa källuppgift

    vits sedan 2011. HHGS Handels Capital Management AB är ett helägt dotterbolag till HHGS Holding Aktiebolag org.nr. 556480-8672, med säte i Göteborg. Bolaget ingår i en koncern där moderbolaget för hela koncernen är Handelshögskolans i Göteborgs Studentkår, org.nr. 857206-3603, med säte i Göteborg. Företaget har sitt säte i Göteborg.