Remedico AB
556854-37471 (7)
Årsredovisning
Remedico AB
Organisationsnummer:
556854-3747
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Halmstad
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Remedico AB
556854-37472 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Förvaltning av eget kapital såsom värdepapper, aktier och tillgångar på bankkonton. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Egna aktier |
| Exempel saknas |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 96 480 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -68 005 | 1 483 098 | -7 515 | 80 475 |
| Soliditet (%) | | 100,8 | 104,0 | 115,0 | 79,9 |
De uppgifter som avser tidigare räkenskapsår har framtagits i enlighet med tidigare tillämpade redovisningsprinciper, vilket kan innebära en bristande jämförbarhet mellan räkenskapsåret och de föregående räkenskapsåren. |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
Remedico AB
556854-37473 (7)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 323 256 | 1 483 098 | 1 856 354 |
| Utdelning | | -189 999 | | -189 999 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 483 098 | -1 483 098 | 0 |
| Årets resultat | | | -68 005 | -68 005 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 616 355 | -68 005 | 1 598 350 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 616 355 | | | |
| Årets resultat | | -68 005 | | | |
| Medel att disponera | | 1 548 350 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 500 000 | | | |
| Summa utdelning | | 500 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 048 350 | | | |
| Summa | | 1 548 350 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Remedico AB
556854-37474 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 541 | -11 707 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 541 | -11 707 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 541 | -11 707 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 0 | 1 488 400 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 2 | -64 464 | 6 405 |
| Summa finansiella poster | | | | -64 464 | 1 494 805 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -68 005 | 1 483 098 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -68 005 | 1 483 098 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -68 005 | 1 483 098 |
Remedico AB
556854-37475 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 9 270 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 0 | 9 270 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 10 000 | 135 574 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 10 000 | 135 574 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 576 369 | 1 639 770 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 576 369 | 1 639 770 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 586 369 | 1 784 614 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 586 369 | 1 784 614 |
Remedico AB
556854-37476 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 616 355 | 323 256 |
| Årets resultat | | | | -68 005 | 1 483 098 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 548 350 | 1 806 354 |
| Summa eget kapital | | | | 1 598 350 | 1 856 354 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 3 | -82 167 |
| Övriga skulder | | | | -11 984 | 10 427 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | -11 981 | -71 740 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 586 369 | 1 784 614 |
| | | | | |
Remedico AB
556854-37477 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre aktiebolag. |
| Not 2. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | -64 464 | 6 405 |
Genom Tessin Nordic AB har bolaget investerat i fastighetsprojekt, som under året gått i konkurs. Någon återbetalning av fordringar beräknas ej ske.
|
| | | | | |