Start › Stockholms län › Nacka
Voltura AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 520 | 1 649 | 1 649 | 676 | 1 005 | 1 414 | 1 562 | 1 273 | 1 389 |
| Nettoomsättning | 1 520 | 1 649 | 1 649 | 650 | 1 005 | 1 414 | 1 562 | 1 273 | 1 389 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 26 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 116 | 1 041 | 1 036 | 641 | 950 | 804 | 796 | 906 | 847 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 69 | 79 | 77 | 85 | 111 | 84 | 111 | 103 |
| Personalkostnader | 1 005 | 972 | 956 | 564 | 865 | 692 | 712 | 796 | 743 |
| Rörelseresultat | 404 | 607 | 613 | 35 | 54 | 610 | 766 | 367 | 543 |
| Finansiella poster | 6 | 26 | 13 | 1 | 4 | −3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 23 | 13 | 1 | 4 | – | – | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 410 | 633 | 626 | 36 | 58 | 607 | 766 | 366 | 542 |
| Bokslutsdispositioner | −13 | −158 | −157 | 57 | −14 | 0 | −125 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −13 | −158 | −157 | 57 | −14 | 0 | −125 | – | – |
| Resultat före skatt | 397 | 475 | 469 | 93 | 44 | 607 | 641 | 366 | 542 |
| Skatt på årets resultat | 85 | 98 | 97 | 21 | 9 | 132 | 136 | 81 | 122 |
| Årets resultat | 312 | 377 | 372 | 72 | 35 | 476 | 504 | 286 | 421 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 792 | 1 787 | 1 566 | 1 165 | 1 094 | 1 473 | 1 219 | 793 | 824 |
| Anläggningstillgångar | 399 | 100 | 97 | 97 | 97 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 399 | 100 | 97 | 97 | 97 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 299 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | 100 | 97 | 97 | 97 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 393 | 1 687 | 1 469 | 1 069 | 997 | 1 473 | 1 219 | 793 | 824 |
| Kortfristiga fordringar | 546 | 423 | 345 | 286 | 133 | 141 | 211 | 167 | 196 |
| Kundfordringar | 276 | 304 | 313 | 159 | 2 | – | 0 | 74 | 0 |
| Övriga fordringar | 270 | 119 | 32 | 128 | 132 | 46 | 88 | 87 | 78 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 95 | 123 | 6 | 117 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 97 | 100 | 100 | 100 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 97 | 100 | 100 | 100 |
| Kassa och bank | 847 | 1 264 | 1 124 | 782 | 864 | 1 235 | 909 | 526 | 529 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 792 | 1 787 | 1 566 | 1 165 | 1 094 | 1 473 | 1 219 | 793 | 824 |
| Eget kapital | 892 | 930 | 916 | 769 | 823 | 1 005 | 747 | 463 | 477 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 842 | 880 | 866 | 719 | 773 | 955 | 697 | 413 | 427 |
| Balanserat resultat | 530 | 503 | 494 | 648 | 738 | 479 | 193 | 127 | 7 |
| Årets resultat | 312 | 377 | 372 | 72 | 35 | 476 | 504 | 286 | 421 |
| Obeskattade reserver | 500 | 487 | 329 | 172 | 229 | 215 | 215 | 100 | 100 |
| Periodiseringsfonder | 500 | 487 | 329 | 172 | 229 | 215 | 215 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 400 | 370 | 321 | 224 | 42 | 253 | 257 | 230 | 247 |
| Leverantörsskulder | 15 | 13 | 13 | 14 | 12 | 11 | 10 | 16 | 0 |
| Skatteskulder | 108 | 186 | 127 | 25 | 0 | 50 | 61 | 58 | 115 |
| Övriga skulder | 271 | 166 | 165 | 158 | 25 | 189 | 183 | 153 | 128 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 17 | 27 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 310 | 350 | 300 | 225 | 125 | 217 | 218 | 220 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 773 | 955 | 697 | 413 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har ökat väsentligt jämfört med föregående år. Detta en följd av att man haft full beläggningsgrad under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 | 2022-01-31 | 2021-01-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 97 | 97 | 97 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 3 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 299 | 0 |
| Årets inköp | 299 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HÄSTHOLMSVÄGEN 33 LGH 1401, 131 71 NACKA
- Registrerat
- 2011-05-28
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet såsom rådgivning, projektledning och systemutveckling inom IT, bedriva handel med aktier och andra värdepapper, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 248-3816
- Voltura
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget har under räkenskapsåret bedrivit konsultverksamhet inom IT. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.