Årsredovisning för

Lilla Paris i Snavlunda AB

556851-3179

Räkenskapsåret

2021-09-01 - 2022-08-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-01-17. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Lilla Paris i Snavlunda AB, 556851-3179, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-09-01 - 2022-08-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Östergötlands län, Motala kommun registrerades år 2011 och bedriver sedan dess odling, köp och försäljning av grödor, inköp, försäljning, reparation och renovering av bilar och motorcyklar samt försäljning av bildelar jämte därmed förenlig verksamhet.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning   4 799
Resultat efter finansiella poster -42 675 -48 121
Soliditet % -101 -77,2

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 -260 023 -48 121
Balanseras i ny räkning   -48 121 48 121
Årets resultat     -42 675
Belopp vid årets utgång 50 000 -308 144 -42 675

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2021-09-01 - 2022-08-31
Balanserat resultat -308 144
Årets resultat -42 675
Summa -350 819

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2021-09-01 - 2022-08-31
Balanseras i ny räkning -350 819
Summa -350 819
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2021-09-01 - 2022-08-31 2020-09-01 - 2021-08-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   0 4 799
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   0 4 799
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -8 664 -18 908
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -34 011 -34 011
Summa rörelsekostnader   -42 675 -52 919
Rörelseresultat   -42 675 -48 120
Finansiella poster      
Räntekostnader och liknande resultatposter   0 -1
Summa finansiella poster   0 -1
Resultat efter finansiella poster   -42 675 -48 121
Resultat före skatt   -42 675 -48 121
Årets resultat   -42 675 -48 121
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-08-31 2021-08-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 2 295 335 329 346
Summa materiella anläggningstillgångar   295 335 329 346
Summa anläggningstillgångar   295 335 329 346
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   100 1 209
Summa kortfristiga fordringar   100 1 209
Kassa och bank      
Kassa och bank   2 365 3 739
Summa kassa och bank   2 365 3 739
Summa omsättningstillgångar   2 465 4 948
SUMMA TILLGÅNGAR   297 800 334 294
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-08-31 2021-08-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   -308 144 -260 023
Årets resultat   -42 675 -48 121
Summa fritt eget kapital   -350 819 -308 144
Summa eget kapital   -300 819 -258 144
Långfristiga skulder      
Övriga skulder   598 619 592 338
Summa långfristiga skulder   598 619 592 338
Kortfristiga skulder      
Övriga skulder   0 100
Summa kortfristiga skulder   0 100
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   297 800 334 294
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Byggnader 5 % per år
Inventarier, verktyg och installationer 20 % per år

Not 2 Inventarier, verktyg och installationer

  2021-09-01 - 2022-08-31 2020-09-01 - 2021-08-31
Ingående anskaffningsvärden 729 244 729 244
Utgående anskaffningsvärden 729 244 729 244
Ingående avskrivningar -399 898 -365 887
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -34 011 -34 011
Utgående avskrivningar -433 909 -399 898
Redovisat värde 295 335 329 346