Spark Creativity AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 204 | 2 600 | 2 759 | 2 880 | 2 155 | 2 631 | 4 384 | 4 811 |
| Nettoomsättning | 1 204 | 2 600 | 2 759 | 2 871 | 2 138 | 2 631 | 4 384 | 4 793 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 9 | 16 | 0 | 0 | 18 |
| Rörelsekostnader | 1 181 | 1 849 | 1 763 | 1 528 | 1 754 | 1 583 | 3 637 | 3 683 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 10 | 0 | 9 | 148 | 3 | 5 | 7 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | 0 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 272 | 177 | 187 | 191 | 217 | 1 971 | 2 256 |
| Personalkostnader | 930 | 1 562 | 1 582 | 1 326 | 1 412 | 1 363 | 1 661 | 1 395 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 5 | 5 | 5 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 23 | 751 | 996 | 1 352 | 401 | 1 048 | 747 | 1 128 |
| Finansiella poster | −24 | 2 | −9 | −6 | −10 | −11 | −8 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 24 | 0 | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 38 | 22 | 9 | 6 | 10 | 11 | 8 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 753 | 987 | 1 347 | 392 | 1 037 | 739 | 1 123 |
| Bokslutsdispositioner | −10 | −189 | 1 470 | −268 | −104 | −260 | −187 | −280 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −5 | −190 | 1 469 | −268 | −99 | −260 | −187 | −280 |
| Förändring av överavskrivningar | −5 | 1 | 1 | 0 | −5 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −12 | 565 | 2 457 | 1 078 | 288 | 777 | 552 | 843 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 118 | 524 | 225 | 64 | 168 | 124 | 186 |
| Årets resultat | −15 | 447 | 1 933 | 854 | 224 | 609 | 428 | 657 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 478 | 6 148 | 6 331 | 6 126 | 5 173 | 5 043 | 4 228 | 3 654 |
| Anläggningstillgångar | 3 600 | 3 533 | 2 738 | 2 263 | 2 028 | 1 765 | 169 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 7 | 12 | 17 | 22 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 40 | 7 | 12 | 17 | 22 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 559 | 3 525 | 2 725 | 2 245 | 2 005 | 1 765 | 169 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 3 559 | 3 525 | 2 725 | 2 245 | 2 005 | 1 765 | 169 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 878 | 2 615 | 3 594 | 3 863 | 3 145 | 3 277 | 4 059 | 3 654 |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 1 076 | 736 | 885 | 852 | 634 | 1 557 | 1 280 |
| Kundfordringar | 0 | 574 | 277 | 616 | 738 | 235 | 1 043 | 766 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 201 | 455 | 265 | 0 | 335 | 512 | 443 |
| Övriga fordringar | 115 | 279 | 0 | 2 | 111 | 62 | 2 | 53 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 22 | 5 | 3 | 3 | 3 | 0 | 18 |
| Kassa och bank | 762 | 1 540 | 2 857 | 2 978 | 2 293 | 2 643 | 2 503 | 2 374 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 478 | 6 148 | 6 331 | 6 126 | 5 173 | 5 043 | 4 228 | 3 654 |
| Eget kapital | 3 835 | 4 250 | 4 803 | 3 470 | 2 616 | 2 392 | 1 890 | 1 462 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 785 | 4 200 | 4 753 | 3 420 | 2 566 | 2 342 | 1 840 | 1 412 |
| Balanserat resultat | 3 800 | 3 753 | 2 820 | 2 566 | 2 342 | 1 733 | 1 412 | 755 |
| Årets resultat | −15 | 447 | 1 933 | 854 | 224 | 609 | 428 | 657 |
| Obeskattade reserver | 203 | 192 | 4 | 1 474 | 1 206 | 1 102 | 562 | 375 |
| Periodiseringsfonder | 195 | 190 | 0 | 1 469 | 1 201 | 1 102 | 562 | 375 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 8 | 2 | 4 | 5 | 5 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 440 | 1 706 | 1 525 | 1 182 | 1 351 | 1 548 | 1 776 | 1 818 |
| Leverantörsskulder | 12 | 2 | 2 | 0 | 12 | 18 | 209 | 627 |
| Skatteskulder | 0 | 239 | 411 | 63 | – | – | 236 | 229 |
| Övriga skulder | 344 | 1 033 | 580 | 698 | 704 | 914 | 1 106 | 778 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 84 | 432 | 531 | 420 | 635 | 616 | 226 | 184 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 400 | 1 000 | 600 | – | – | 400 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 420 | 2 566 | – | 1 840 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har sjunkit på grund av strategiska omstruktureringar, se "Väsentliga händelser under räkenskapsåret" ovan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då orderingången återgått till normal nivå, efter en tillfällig nedgång tidigare år pga coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 559 | 3 525 | 2 725 | 2 245 | 2 005 | 1 765 | 1 485 | 169 | 0 |
| Årets inköp | 800 | 800 | 480 | 240 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 66 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 41 | – | – | – | 25 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 8 | 5 | 5 | 5 | 2 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- HAGALUNDSGATAN 17, 214 32 MALMÖ
- Registrerat
- 2011-04-27
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska ägna sig åt utformning av produkter, tjänster och kreativa strategier såsom industridesign, interaktionsdesign och designstrategi inom möbler och inredningsdetaljer, mobilt användargränssnitt, programmering av mobilapplikationer och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 756-7100
- Spark Creativity AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget bedriver konsultverksamhet inom utveckling och design av produkter och tjänster avseende kommunikations-, service- och digital design, samt egen produkt- och tjänsteutveckling och affärsstrategisk konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö.
Väsentliga händelser
Då ett tidigare stort uppdrag var avklarat och det var dags att avveckla det samarbetet, har bolaget under räkenskapsåret tagit ett strategiskt beslut att pausa uppdragstagandet. Därefter har bolaget valt att fokusera på egna ideér och på att inhämta kunskap och erfarenheter för att hitta intressanta, meningsfulla vägar framåt med nya uppdragsgivare framöver. Ett viktigt beslut, vilket dock förstås avsevärt sänkt årets omsättning i detta första skede.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.