Genomsyn

Start › Skåne län › Kivik

Handell Wellness AB

556848-0742AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
122 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−266 tkr
Årets resultat 2025
−146 tkr
Eget kapital 2025
227 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 122 tkr122 tkr20242024: 973 tkr973 tkr20232023: 516 tkr516 tkr20222022: 55 tkr55 tkr20212021: 78 tkr78 tkr20202020: 4 tkr4 tkr20192019: 493 tkr493 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1229735165578
Nettoomsättning 1229735165578
Rörelsekostnader 3875613916851
Råvaror och förnödenheter 13413074––
Övriga externa kostnader 2413822915946
Personalkostnader 9472590
Av- och nedskrivningar 33105
Rörelseresultat −266411125−1226
Finansiella poster 000−250
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 000––
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar ––0250
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000
Resultat efter finansiella poster −266411125−3726
Bokslutsdispositioner 120−100−20––
Förändring av periodiseringsfonder 120−100−20––
Resultat före skatt −146311105−3726
Skatt på årets resultat 06713––
Årets resultat −14624592−3726

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 381898348115208
Anläggningstillgångar 8284863560
Materiella anläggningstillgångar 6164661515
Inventarier, verktyg och installationer 47495200
Övriga materiella anläggningstillgångar 1515151515
Finansiella anläggningstillgångar 2120202045
Ägarintressen i övriga företag 1––––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 2020202045
Omsättningstillgångar 29981426181148
Varulager m.m. 224272109––
Färdiga varor och handelsvaror 224272109––
Kortfristiga fordringar 4617816944
Kundfordringar 0173−2−222
Övriga fordringar 46561222
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –011––
Kassa och bank 2836313771105
EGET KAPITAL OCH SKULDER 381898348115208
Eget kapital 22742217886173
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 17737212836123
Balanserat resultat 322128367397
Årets resultat −14624592−3726
Obeskattade reserver 012020––
Periodiseringsfonder 012020––
Kortfristiga skulder 1543561502934
Leverantörsskulder 27121601
Skatteskulder 43604––
Övriga skulder 432381211924
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4146101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20252024202320222021
Styrelsens förslag –500––
Annan föreslagen utdelning –50–––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Anm: Omsättningen jämfört med föregående år 2024 är väsentligen pga att konsultuppdragen helt uteblivit. Verksamheten har helt inriktats på att utveckla galleriverksamheten. Kommande verksamhetsår beräknas mixen galleriverksamhet-konsultverksamhet åter balanseras upp.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 202020454545
Ackumulerade nedskrivningar –25252525–
Årets nedskrivningar –––250–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 808080272727
Årets inköp ––53–––
Ackumulerade avskrivningar 343129272722
Årets avskrivningar 331–5–

Ägarintressen i övriga företag

Post2025-12-312024-12-312023-12-31
Anskaffningsvärde 100
Årets inköp 1––

Övriga materiella anläggningstillgångar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 1515151515

Om bolaget

Adress
KIVIKS STORA VÄG 40, 277 31 KIVIK
Registrerat
2011-03-31
Bransch
Annan övrig utbildning

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom undervisning i vinkultur och gastronomi samt import och försäljning av vin. Undervisning, sjukvårdstjänster och konsultationer i hälso- och sjukvårdsfrågor. Finsnickeriverksamhet samt försäljning av alster. Galleriverksamhet samt äga och förvalta aktier och andra värdepapper.

Bankgironummer

747-3267
Handell Wellness AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-30
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom undervisning i vinkultur och gastronomi samt import och försäljning av vin. Undervisning, sjukvårdstjänster och konsultationer i hälso- och sjukvårdsfrågor. Galleriverksamhet samt äga och förvalta aktier och andra värdepapper.Bolaget har sitt säte i Kivik.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025156 kB Öppna
202410 kB Öppna
202310 kB Öppna
20228 kB Öppna