Start › Stockholms län › Stockholm
PM INVEST SVERIGE AB
Utveckling9 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 820 | 336 | 0 | 277 | – | 0 | 359 |
| Nettoomsättning | 820 | 336 | 0 | 277 | – | 0 | 359 |
| Rörelsekostnader | 106 | 82 | 93 | 231 | 92 | 64 | 468 |
| Råvaror och förnödenheter | 75 | – | 0 | 127 | – | 0 | 135 |
| Övriga externa kostnader | 31 | 17 | 16 | 26 | 35 | −30 | 116 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 22 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 65 | 77 | 77 | 57 | 93 | 195 |
| Rörelseresultat | 714 | 254 | −93 | 46 | −92 | −64 | −108 |
| Finansiella poster | −167 | 0 | 0 | 0 | 0 | −3 | −8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 167 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 547 | 254 | −93 | 46 | −92 | −66 | −116 |
| Resultat före skatt | 547 | 254 | −93 | 46 | −92 | −66 | −116 |
| Skatt på årets resultat | 58 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 489 | 254 | −93 | 46 | −92 | −66 | −116 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 336 | 300 | 68 | 206 | 223 | 298 | 505 |
| Anläggningstillgångar | 329 | 0 | 65 | 142 | 219 | 296 | 389 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 65 | 142 | 219 | 296 | 389 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 65 | 142 | 219 | 296 | 389 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 329 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 304 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 | 300 | 3 | 64 | 4 | 2 | 116 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 75 | 1 | 0 | 4 | 0 | 81 |
| Kundfordringar | 0 | 75 | – | – | – | 0 | 12 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 69 |
| Kassa och bank | 6 | 225 | 2 | 64 | 0 | 2 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 336 | 300 | 68 | 206 | 223 | 298 | 505 |
| Eget kapital | 93 | 213 | 29 | 95 | 49 | 49 | 36 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 43 | 163 | −21 | 45 | −1 | −1 | −14 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −446 | −91 | 72 | −1 | 92 | 66 | 102 |
| Årets resultat | 489 | 254 | −93 | 46 | −92 | −66 | −116 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 34 | 72 | 168 | 240 | 406 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 | 23 | 70 |
| Övriga skulder | – | 0 | 34 | 72 | 168 | 217 | 336 |
| Kortfristiga skulder | 242 | 87 | 5 | 38 | 5 | 8 | 63 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | 0 | 3 | 4 |
| Skatteskulder | 58 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 179 | 82 | 0 | 33 | – | 0 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 27 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 45 | −1 | −1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 27 | – | 92 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | 608 | 70 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 061 | 1 061 | 1 061 | 1 061 | 1 061 | 1 081 | 1 081 | 1 081 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 20 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 061 | 1 061 | 997 | 920 | 843 | 786 | 692 | 497 |
| Årets avskrivningar | – | 65 | 77 | 77 | 57 | 93 | 195 | – |
Om bolaget
- Adress
- TIDELIUSGATAN 41, 118 69 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2011-03-30
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom. Bolaget får även bedriva rådgivning inom fastighetsutveckling och företagsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 738-3789
- Carl Malmkvist Fastighetsentr. AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget har under räkenskapsåret bedrivit renoverings- och entreprenadverksamhet inom byggbranschen, samt uthyrning av maskiner. Under året har bolaget bytt namn till PM Invest Sverige AB, och kommer inför kommande räkenskapsår endast ägna sig åt uthyrningsverksamhet och förvaltning av fast och lös egendom samt rådgivning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.