1(6)
| Årsredovisning |
Roore AB |
556844-3856 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-04-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom data och internettjänster.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2401-2412 |
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
| Nettoomsättning
|
1 450
|
1 421
|
1 366
|
1 469
|
1 363
|
| Resultat efter finansiella poster
|
479
|
757
|
774
|
949
|
478
|
| Soliditet %
|
70
|
71
|
74
|
79
|
62
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
1 521 255
|
601 419
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-150 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
601 419
|
-601 419
|
| - Årets resultat |
|
|
380 364
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
1 972 674
|
380 364
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 972 674
|
| Årets resultat |
380 364
|
| Summa |
2 353 038
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
220 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 133 038
|
| Summa |
2 353 038
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
20 792
|
20 792
|
| Utgående anskaffningsvärden |
20 792
|
20 792
|
|
| Ingående avskrivningar |
-20 792
|
-16 632
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-
|
-4 160
|
| Utgående avskrivningar |
-20 792
|
-20 792
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|
|
Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
480 000
|
480 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
480 000
|
480 000
|
|
| Redovisat värde |
480 000
|
480 000
|