1(6)
| Årsredovisning |
Roore AB |
556844-3856 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2023-06-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom data och internettjänster.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Den pandemi som råder i samhället påverkar ej omsättningen negativt, då företagets tjänster är åt företag
ej privatpersoner.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
| Nettoomsättning
|
1 366
|
1 469
|
1 363
|
1 423
|
1 212
|
| Resultat efter finansiella poster
|
774
|
949
|
478
|
461
|
564
|
| Soliditet %
|
74
|
79
|
62
|
58
|
71
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
553 705
|
753 371
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-200 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
753 371
|
-753 371
|
| - Årets resultat |
|
|
614 179
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
1 107 076
|
614 179
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 107 076
|
| Årets resultat |
614 179
|
| Summa |
1 721 255
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
200 000
|
| Balanseras i ny räkning |
1 521 255
|
| Summa |
1 721 255
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Medelantalet anställda
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
20 792
|
20 792
|
| Utgående anskaffningsvärden |
20 792
|
20 792
|
|
| Ingående avskrivningar |
-12 474
|
-8 316
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-4 158
|
-4 158
|
| Utgående avskrivningar |
-16 632
|
-12 474
|
|
| Redovisat värde |
4 160
|
8 318
|
|
Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
480 000
|
480 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
480 000
|
480 000
|
|
| Redovisat värde |
480 000
|
480 000
|
|
Not5Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
|
|
Bolagets verksamhet påverkas ej negativt av den pandemi som råder i samhället.