Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Göteborg

Skärlöv Lantbruk AB

556841-0327AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
75 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
52 tkr
Årets resultat 2025
42 tkr
Eget kapital 2025
498 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 75 tkr75 tkr20242024: 74 tkr74 tkr20232023: 51 tkr51 tkr20222022: 73 tkr73 tkr20212021: 136 tkr136 tkr20202020: 104 tkr104 tkr20192019: 751 tkr751 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 75745173137
Nettoomsättning 75745173136
Övriga rörelseintäkter –––01
Rörelsekostnader 24242630131
Råvaror och förnödenheter 1515181893
Övriga externa kostnader 8991339
Personalkostnader –––00
Rörelseresultat 515025426
Finansiella poster 11052
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 11–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00053
Räntekostnader och liknande resultatposter 0–001
Resultat efter finansiella poster 525125477
Resultat före skatt 525125477
Skatt på årets resultat 11105101
Årets resultat 424120386

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 510468556537617
Anläggningstillgångar 325326343431
Finansiella anläggningstillgångar 325326343431
Ägarintressen i övriga företag 3435343431
Andra långfristiga fordringar 291291–––
Omsättningstillgångar 185142522504587
Kortfristiga fordringar 53585315442
Kundfordringar –––0419
Övriga fordringar 2217141523
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 314239––
Kassa och bank 13284469488145
EGET KAPITAL OCH SKULDER 510468556537617
Eget kapital 498457416396358
Bundet eget kapital 5050505050
Aktiekapital 5050505050
Fritt eget kapital 448407366346308
Balanserat resultat 407366346308302
Årets resultat 424120386
Långfristiga skulder ––01231
Övriga skulder ––01231
Kortfristiga skulder 121114014128
Skatteskulder 213418
Övriga skulder 001271270
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1010101010

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat då företaget bedriver verksamheten i mindre omfattning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen har minskat då företaget bedrivit verksamheten i mindre omfattning.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31
Anskaffningsvärde 29129100
Årets inköp 02910–

Ägarintressen i övriga företag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 343534343127
Årets inköp 1103––
Försäljningar och utrangeringar 10––––
Återförda nedskrivningar –1033–

Om bolaget

Adress
DOKTOR FORSELIUS GATA 32 LGH1201, 413 26 GÖTEBORG
Registrerat
2011-02-07
Bransch
Blandat jordbruk

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva lantbruk samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

722-2490
Skärlöv Lantbruk AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Borgholm
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-19
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver lantbruk. Företaget har sitt säte i Borgholm .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20258 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20228 kB Öppna