Genomsyn

Start › Stockholms län › Ingarö

Danester AB

556839-6153AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
256 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
−269 tkr
Årets resultat 2025
−113 tkr
Eget kapital 2025
761 tkr

Utveckling7 räkenskapsår

20252025: 256 tkr256 tkr20242024: 236 tkr236 tkr20232023: 960 tkr960 tkr20222022: 880 tkr880 tkr20212021: 812 tkr812 tkr20202020: 673 tkr673 tkr20192019: 1,1 mkr1,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 256236960880812
Nettoomsättning 256236960880812
Rörelsekostnader 364428587524485
Råvaror och förnödenheter 151010841
Övriga externa kostnader 7164545151
Personalkostnader 278354523465392
Rörelseresultat −108−192373356327
Finansiella poster −161323−98−270−431
Resultat från andelar i intresseföretag 0350–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 111410
Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar 1622899310431
Räntekostnader och liknande resultatposter 00001
Resultat efter finansiella poster −26913127487−104
Bokslutsdispositioner 1700−2090
Förändring av periodiseringsfonder 1700−2090
Resultat före skatt −9913125496−104
Skatt på årets resultat 1433748568
Årets resultat −1139718012−172

BalansräkningBelopp i tkr

Post20252024202320222021
TILLGÅNGAR 1 1961 4331 3981 1791 194
Anläggningstillgångar 807810690754926
Finansiella anläggningstillgångar 807810690754926
Fordringar hos intresseföretag 3624226950
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0168218235226
Andra långfristiga fordringar 771618450450650
Omsättningstillgångar 389623708425268
Kortfristiga fordringar 16512319888105
Kundfordringar 50501505050
Övriga fordringar 11573483855
Kassa och bank 224500510337163
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 1961 4331 3981 1791 194
Eget kapital 761874776597585
Bundet eget kapital 200200200200200
Aktiekapital 200200200200200
Fritt eget kapital 561674576397385
Balanserat resultat 674576397385557
Årets resultat −1139718012−172
Obeskattade reserver 0170170150159
Periodiseringsfonder 0170170150159
Långfristiga skulder 408364364364364
Övriga skulder 408364364364364
Kortfristiga skulder 2726886986
Leverantörsskulder –0510
Övriga skulder 1716735876
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 1010101010

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 7716184504506500
Årets inköp 1781980–650–
Försäljningar och utrangeringar 25300200––
Ackumulerade nedskrivningar 000000

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 1 3091 5491 5991 5991 3591 359
Försäljningar och utrangeringar 24150––––
Ackumulerade nedskrivningar 1 3081 3811 3811 3651 133752
Årets nedskrivningar –017232381–

Om bolaget

Adress
ROSENMALMSVÄGEN 45, 134 62 INGARÖ
Registrerat
2011-01-26
Bransch
Dataprogrammering

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagutveckling, organisation och IT samt förvaltning av värdepapper och andra tillgångar och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

791-2546
Danester AB
kontrollerat 2026-10-09

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Stockholms län, Stockholm kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-15
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Företaget registrerades år 2011 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom företagsutveckling, organisation och IT samt förvaltning av värdepapper och andra tillgångar. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna