Start › Dalarnas län › Stora Skedvi
Wressel Sverige AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 753 | 628 | 656 | 649 | 876 | 1 644 | 884 |
| Nettoomsättning | 752 | 628 | 656 | 646 | 792 | 1 644 | 853 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 4 | 84 | 0 | 31 |
| Rörelsekostnader | 740 | 640 | 633 | 577 | 887 | 1 544 | 883 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 51 | 60 | 186 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 616 | 134 |
| Övriga externa kostnader | 138 | 95 | 99 | 206 | 407 | 434 | 284 |
| Personalkostnader | 584 | 525 | 458 | 292 | 263 | 476 | 436 |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 20 | 26 | 19 | 30 | 18 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Rörelseresultat | 13 | −12 | 23 | 73 | −11 | 100 | 1 |
| Finansiella poster | −41 | −46 | −45 | −34 | −31 | −30 | −33 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 41 | 46 | 45 | 34 | 31 | 30 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −58 | −23 | 38 | −42 | 70 | −31 |
| Resultat före skatt | −28 | −58 | −23 | 38 | −42 | 70 | −31 |
| Årets resultat | −28 | −58 | −23 | 38 | −42 | 70 | −31 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 449 | 481 | 506 | 585 | 636 | 776 | 593 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 18 | 38 | 64 | 83 | 129 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 18 | 38 | 64 | 83 | 129 | 47 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 18 | 38 | 64 | 83 | 129 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 449 | 463 | 468 | 521 | 553 | 647 | 546 |
| Varulager m.m. | 325 | 325 | 325 | 375 | 425 | 425 | 401 |
| Råvaror och förnödenheter | 149 | 149 | 149 | 199 | 249 | 249 | 225 |
| Pågående arbeten för annans räkning | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 137 | 142 | 145 | 127 | 221 | 145 |
| Kundfordringar | 97 | 79 | 127 | 145 | 125 | 188 | 120 |
| Övriga fordringar | 0 | 20 | 15 | 0 | 1 | 3 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 26 | 38 | 1 | 0 | 0 | 31 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 449 | 481 | 506 | 585 | 636 | 776 | 593 |
| Eget kapital | −2 | 26 | 84 | 107 | 68 | 110 | 40 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −52 | −24 | 34 | 57 | 18 | 60 | −10 |
| Balanserat resultat | −24 | 34 | 57 | 18 | 60 | −10 | 21 |
| Årets resultat | −28 | −58 | −23 | 38 | −42 | 70 | −31 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 68 | 179 | 196 | 83 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 68 | 179 | 196 | 83 |
| Kortfristiga skulder | 451 | 455 | 422 | 410 | 388 | 470 | 470 |
| Skulder till kreditinstitut | 6 | 3 | 6 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 381 | 399 | 364 | 344 | 351 | 336 | 391 |
| Leverantörsskulder | 5 | 7 | 11 | 14 | 8 | 93 | 46 |
| Övriga skulder | 57 | 46 | 41 | 51 | 28 | 27 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 57 | 18 | 60 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%, under året så har verkstaden avvecklats och personalen hyrs ut.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 426 | 426 | 426 | 426 | 426 | 459 | 359 | 372 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 100 | 33 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 33 | – | 46 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 426 | 408 | 388 | 362 | 343 | 330 | 312 | 308 |
| Årets avskrivningar | 18 | 20 | 26 | 19 | 30 | 18 | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 17 | – | 21 | – |
Om bolaget
- Adress
- SNIRSVÄGEN 42, 783 93 STORA SKEDVI
- Registrerat
- 2011-01-26
- Bransch
- Metallegoarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva svetsning i stål-, aluminium- och rostfritt samt svarvning och fräsning av desamma, industrimontage och tillverkning, konsultuppdrag inom verkstads- industri, konstruktionsarbete inom bygg- och verkstadsmekanisk verksamhet, fastighetsskötsel, reparationer-, försäljning- och import av motorcyklar-, bilar-, verkstadsmaskiner-, industri- elektronik-, industrihydraulik-, industrimekanik- och industri- pneumatik, entreprenaduppdrag såsom grävning-, snöröjning-, renhållning-, schaktning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 715-3273
- Wressel Sverige AB
kontrollerat 2026-10-09
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver inom verkstadsindustri där bolaget utför svetsning, svarvning och fräsning i stål-, aluminium- och rostfritt. Företaget har sitt säte i Säter.
Väsentliga händelser
Bolaget har upprättat kontrollbalansräkning med anledning av kapitalbrist. Vid denna har inventarier bedömts ha ett högre verkligt värde än redovisat värde. Någon uppskrivning har inte gjorts i årsredovisningen eftersom bolaget tillämpar K2.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.