Start › Dalarnas län › Rättvik
FurnGården AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 379 | 3 457 | 2 082 | 2 083 | – | – |
| Nettoomsättning | 39 | 3 345 | 1 997 | 2 083 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 340 | 112 | 85 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 363 | 1 811 | 1 009 | 407 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 13 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 078 | 1 182 | 458 | 407 | – | – |
| Personalkostnader | 98 | 149 | 393 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 174 | 460 | 159 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 19 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 16 | 1 646 | 1 073 | 1 676 | – | – |
| Finansiella poster | 1 288 | 2 108 | 6 143 | −5 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 1 358 | 2 137 | 6 140 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 35 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 105 | 32 | 0 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 304 | 3 754 | 7 216 | 1 671 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −220 | −490 | −610 | 0 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | −220 | −490 | −610 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 084 | 3 264 | 6 606 | 1 671 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 240 | 1 000 | 346 | – | – |
| Övriga skatter | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 084 | 3 025 | 5 597 | 1 326 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 19 269 | 17 803 | 15 095 | 6 601 | 5 333 | 4 371 |
| Anläggningstillgångar | 17 354 | 14 832 | 14 139 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 874 | 10 704 | 9 784 | – | – | – |
| Byggnader och mark | 0 | 7 479 | 7 634 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 874 | 3 226 | 2 151 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 480 | 4 128 | 4 355 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 14 480 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | 4 128 | 4 355 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 915 | 2 971 | 955 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 693 | 2 915 | 749 | – | – | – |
| Kundfordringar | 480 | 429 | 135 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 085 | 2 426 | 610 | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 128 | 60 | 3 | – | – | – |
| Kassa och bank | 222 | 55 | 207 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 19 269 | 17 803 | 15 095 | – | – | – |
| Eget kapital | 14 435 | 13 351 | 11 724 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 385 | 13 301 | 11 674 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 13 301 | 10 276 | 6 077 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 084 | 3 025 | 5 597 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 320 | 1 100 | 610 | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 320 | 1 100 | 610 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 180 | 0 | 392 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 2 180 | 0 | 392 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 333 | 3 352 | 2 369 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 33 | 392 | 588 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 990 | 380 | 686 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 526 | 615 | – | – | – |
| Övriga skulder | 243 | 2 008 | 455 | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 68 | 45 | 24 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 1 398 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har som avsikt att renodla verksamheten och bara ha skogsbruk, IT-tjänster samt handel med värdepapper i Furngården AB. Det har därför beslutats att överföra två bostadsrätter genom inkråmsöverlåtelse, Organellen 1 Lgh nr 1305 samt Organellen 30 Lgh nr 21-1305 till ett gemensamt ägt bolag Pysselgården AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 128 | 4 355 | 4 355 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | – | 4 355 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 228 | – | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 14 480 | 4 128 | 4 355 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 753 | 228 | – |
| Omklassificeringar | 12 105 | 0 | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 7 745 | 7 745 | 7 745 | 3 995 | 3 995 | 0 |
| Årets inköp | 4 360 | 0 | – | 3 750 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 12 105 | 0 | – | 0 | – | −3 995 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 266 | 111 | 111 | 0 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 266 | 155 | – | 111 | – | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 667 | 3 578 | 2 198 | 2 198 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 89 | 1 325 | – | 2 198 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 55 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 793 | 353 | 47 | 47 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 441 | 306 | – | 47 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BORN FURNVÄGEN 6, 795 92 RÄTTVIK
- Registrerat
- 2010-12-21
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet och utveckla nya tjänster inom IT. Äga och förvalta fastigheter. Äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget kommer vidare att bedriva skogs- och jordbruk.
Bankgironummer
- 702-9762
- Snowflake AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms Kommun, Stockholms Län.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-04
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska bedriva konsultverksamhet och utveckla nya tjänster inom IT. Äga och förvalta fastigheter. Äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska inte utveckla och sälja hårdvara. Företaget kommer vidare att bedriva skogs- och jordbruk.
Väsentliga händelser
Bolaget bytte firma i januari 2025 till Furngården AB i smband med försäljning av tidigare firmanamn Snowflake. Bolaget har under året omklassificerat sitt bostadsrättsinnehav till finansiella tillgångar och återfört avskrivningar.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.