Ringaby Engineering AB
556828-12071 (8)
Årsredovisning
Ringaby Engineering AB
Organisationsnummer:
556828-1207
Räkenskapsår:
2023-05-01 -
2024-04-30
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Danderyd
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-20.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ringaby Engineering AB
556828-12072 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver projektutveckling och konsultverksamhet inom byggbranschen samt håller föreläsningar inom området.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Företaget har under räkenskapsåret i större utsträckning bedrivit projektutveckling i intressebolag. Under räkenskapsåret har företaget tagit upp Ringaby Adventure AB genom fusion.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-05-01 -2024-04-30 | 2022-09-01 -2023-04-30 | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 201 744 | 1 353 469 | 2 313 090 | 1 920 773 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -146 040 | 16 338 361 | 548 590 | 396 449 |
| Soliditet (%) | | 29,1 | 92,4 | 29,6 | 75,8 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 45 550 | 16 322 574 | 16 418 124 |
| Disposition enligt beslut på årsstämma:ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 |
| Utdelning | | | -16 000 000 | -16 000 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 2 000 000 | | 2 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 322 574 | -322 574 | 0 |
| Fusionsdifferens | | -446 181 | | -446 181 |
| Årets resultat | | | -146 040 | -146 040 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 921 943 | -146 040 | 1 825 903 |
Ringaby Engineering AB
556828-12073 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 921 943 | | | |
| Årets resultat | | -146 040 | | | |
| Medel att disponera | | 1 775 903 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 775 903 | | | |
| Summa | | 1 775 903 | | | |
| | | | | |
Ringaby Engineering AB
556828-12074 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-05-01 | 2022-09-01 |
| | | 1 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 201 744 | 1 353 469 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 210 930 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 412 674 | 1 353 469 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -300 060 | 0 |
| Övriga externa kostnader | | | | -742 089 | -412 918 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 020 705 | -710 792 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -18 987 | -252 572 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -1 663 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -2 083 504 | -1 376 282 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 670 830 | -22 813 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 1 526 400 | 16 384 775 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 824 | 37 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -2 434 | -23 638 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 524 790 | 16 361 174 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -146 040 | 16 338 361 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -146 040 | 16 338 361 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -15 787 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -146 040 | 16 322 574 |
Ringaby Engineering AB
556828-12075 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 0 | 377 164 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 18 000 | 18 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 18 000 | 395 164 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 0 | 50 000 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 6 | 11 925 | 11 925 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | 196 066 | 74 175 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 207 991 | 136 100 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 225 991 | 531 264 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 144 433 | 129 250 |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 5 263 386 | 3 236 986 |
| Övriga fordringar | | | | 121 787 | 601 086 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 384 442 | 135 601 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 5 914 048 | 4 102 923 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 134 055 | 13 132 657 |
| Summa kassa och bank | | | | 134 055 | 13 132 657 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 6 048 103 | 17 235 580 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 274 094 | 17 766 844 |
Ringaby Engineering AB
556828-12076 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 921 943 | 45 550 |
| Årets resultat | | | | -146 040 | 16 322 574 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 775 903 | 16 368 124 |
| Summa eget kapital | | | | 1 825 903 | 16 418 124 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | | | | 196 066 | 74 175 |
| Summa avsättningar | | | | 196 066 | 74 175 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 596 719 |
| Leverantörsskulder | | | | 34 473 | 40 601 |
| Övriga skulder | | | | 4 217 652 | 632 825 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 4 400 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 252 125 | 1 274 545 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 6 274 094 | 17 766 844 |
| | | | | |
Ringaby Engineering AB
556828-12077 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 10 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-05-01 - 2024-04-30 | 2022-09-01 - 2023-04-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 620 000 | 73 000 |
| Inköp | | | | 0 | 620 000 |
| Fusion | | | | 69 613 | 0 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -689 613 | -73 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 620 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -242 836 | -20 683 |
| Fusion | | | | 3 486 | 0 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 258 337 | 30 419 |
| Årets avskrivningar | | | | -18 987 | -252 572 |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | -242 836 |
| | | | | |
Ringaby Engineering AB
556828-12078 (8)
| Not 4. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 18 000 | 18 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 18 000 | 18 000 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 18 000 | 18 000 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 50 000 |
| Fusion | | | | -50 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 50 000 |
| | | | | |
| Not 6. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 925 | 10 750 |
| Inköp | | | | 0 | 1 550 |
| Försäljningar | | | | 0 | -375 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 925 | 11 925 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 11 925 | 11 925 |
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
| Ställda säkerheter | | | | | |
| Företagsinteckningar | | | | 80 000 | 80 000 |
| Summa ställda säkerheter | | | | 80 000 | 80 000 |