Ringaby Engineering AB
556828-12071 (8)
Årsredovisning
Ringaby Engineering AB
Organisationsnummer:
556828-1207
Räkenskapsår:
2022-09-01 -
2023-04-30
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Danderyd
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Ringaby Engineering AB
556828-12072 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver projektutveckling och konsultverksamhet inom byggbranschen samt håller föreläsningar inom området.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Företaget har bytt räkenskapsår från 0901 - 0831 till 0501 - 0430 varpå innevarande räkenskapsår är förkortat och jämförelsesiffrorna från föregående år avser ett helt kalenderår.
Det intressebolag som företaget innehar aktier i, har under verksamhetsåret sålt delar av sin projektportfölj.
Efter räkenskapsåret har företaget tagit upp Ringaby Adventure AB genom fusion.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-09-01 -2023-04-30 | 2021-09-01 -2022-08-31 | 2020-09-01 -2021-08-31 | 2019-09-01 -2020-08-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 353 469 | 2 313 090 | 1 920 773 | 1 656 085 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 16 338 361 | 548 590 | 396 449 | 199 854 |
| Soliditet (%) | | 92,4 | 29,6 | 75,8 | 69,9 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 39 371 | 406 179 | 495 550 |
| Disposition enligt beslut på årsstämma:ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 0 |
| Utdelning | | -400 000 | | -400 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 406 179 | -406 179 | 0 |
| Årets resultat | | | 16 338 361 | 16 338 361 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 45 550 | 16 338 361 | 16 433 911 |
Ringaby Engineering AB
556828-12073 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 45 550 | | | |
| Årets resultat | | 16 338 361 | | | |
| Summa | | 16 383 911 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 16 000 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 383 911 | | | |
| Summa | | 16 383 911 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Ringaby Engineering AB
556828-12074 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-09-01 | 2021-09-01 |
| | | 1 | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 353 469 | 2 313 090 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 318 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 353 469 | 2 313 408 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Handelsvaror | | | | 0 | -19 436 |
| Övriga externa kostnader | | | | -412 918 | -636 912 |
| Personalkostnader | | | 2 | -710 792 | -1 087 342 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -252 572 | -14 600 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -263 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 376 282 | -1 758 553 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -22 813 | 554 855 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 16 384 775 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 37 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -23 638 | -6 265 |
| Summa finansiella poster | | | | 16 361 174 | -6 265 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 16 338 361 | 548 590 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 16 338 361 | 548 590 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -142 411 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 16 338 361 | 406 179 |
Ringaby Engineering AB
556828-12075 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 377 164 | 52 317 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 18 000 | 18 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 395 164 | 70 317 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 50 000 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 0 | 620 000 |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 7 | 11 925 | 10 750 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | 74 175 | 88 496 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 136 100 | 769 246 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 531 264 | 839 563 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 129 250 | 61 875 |
| Fordringar hos intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | 3 236 986 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 616 873 | 563 990 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 135 601 | 205 428 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 4 118 710 | 831 293 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 13 132 657 | 1 038 |
| Summa kassa och bank | | | | 13 132 657 | 1 038 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 17 251 367 | 832 331 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 17 782 631 | 1 671 894 |
Ringaby Engineering AB
556828-12076 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 45 550 | 39 371 |
| Årets resultat | | | | 16 338 361 | 406 179 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 16 383 911 | 445 550 |
| Summa eget kapital | | | | 16 433 911 | 495 550 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | | | | 74 175 | 88 496 |
| Summa avsättningar | | | | 74 175 | 88 496 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 596 719 | 0 |
| Leverantörsskulder | | | | 40 601 | 66 684 |
| Skatteskulder | | | | 0 | 14 680 |
| Övriga skulder | | | | 632 825 | 986 419 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 4 400 | 20 065 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 274 545 | 1 087 848 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 8 | 17 782 631 | 1 671 894 |
| | | | | |
Ringaby Engineering AB
556828-12077 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 10 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-09-01 -2023-04-30 | 2021-09-01 -2022-08-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 73 000 | 73 000 |
| Inköp | | | | 620 000 | 0 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -73 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 620 000 | 73 000 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -20 683 | -6 083 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 30 419 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -252 572 | -14 600 |
| Utgående avskrivningar | | | | -242 836 | -20 683 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 377 164 | 52 317 |
| Not 4. Övriga materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 18 000 | 18 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 18 000 | 18 000 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 18 000 | 18 000 |
Ringaby Engineering AB
556828-12078 (8)
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 75 000 |
| Försäljningar | | | | 0 | -25 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 50 000 | 50 000 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 620 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 620 000 |
| | | | | |
| Not 7. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 10 750 | 10 750 |
| Inköp | | | | 1 550 | 0 |
| Försäljningar | | | | -375 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 925 | 10 750 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 11 925 | 10 750 |
| Not 8. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2023-04-30 | 2022-08-31 |
| Ställda säkerheter | | | | | |
| Företagsinteckningar | | | | 80 000 | 80 000 |
| Summa ställda säkerheter | | | | 80 000 | 80 000 |