Sensolution AB
556827-72391 (7)
Årsredovisning
Sensolution AB
Organisationsnummer:
556827-7239
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Västerås
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-07.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Sensolution AB
556827-72392 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolagets huvudverksamhet har under året varit konsultverksamhet inom projektledning och verksamhetsutveckling.
Företaget har sitt säte i Västerås |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Bolaget påverkades negativt av att dess enda konsult blev placerad i utlandet tillsammans med sin familj.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 104 | 782 000 | 972 285 | 1 369 657 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -396 168 | -348 | 233 019 | 463 994 |
| Soliditet (%) | | 87,2 | 89,3 | 92,8 | 86,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 831 663 | 45 170 | 926 833 |
| Balanseras i ny räkning | | 45 170 | -45 170 | 0 |
| Årets resultat | | | -295 169 | -295 169 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 876 833 | -295 169 | 631 664 |
Sensolution AB
556827-72393 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 876 833 | | | |
| Årets resultat | | -295 169 | | | |
| Summa | | 581 664 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 581 664 | | | |
| Summa | | 581 664 | | | |
| | | | | |
| Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med tilläggsupplysningar. |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och
- bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Sensolution AB
556827-72394 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 104 | 782 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 42 560 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 104 | 824 560 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -18 830 | -65 389 |
| Personalkostnader | | | 2 | -379 382 | -791 731 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -398 212 | -857 120 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -398 108 | -32 560 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 1 946 | 32 212 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -6 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 940 | 32 212 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -396 168 | -348 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 100 999 | 58 687 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 100 999 | 58 687 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -295 169 | 58 339 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -13 169 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -295 169 | 45 170 |
Sensolution AB
556827-72395 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 4 | 613 477 | 613 477 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 613 477 | 613 477 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 613 477 | 613 477 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 8 750 |
| Övriga fordringar | | | | 1 574 | 8 744 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 0 | 8 699 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 574 | 26 193 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 109 422 | 488 047 |
| Summa kassa och bank | | | | 109 422 | 488 047 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 110 996 | 514 240 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 724 473 | 1 127 717 |
Sensolution AB
556827-72396 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 876 833 | 831 663 |
| Årets resultat | | | | -295 169 | 45 170 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 581 664 | 876 833 |
| Summa eget kapital | | | | 631 664 | 926 833 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 0 | 100 999 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 0 | 100 999 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 1 188 |
| Skatteskulder | | | | -764 | 4 486 |
| Övriga skulder | | | | 93 573 | 94 211 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 92 809 | 99 885 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 724 473 | 1 127 717 |
| | | | | |
Sensolution AB
556827-72397 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 0 | 32 212 |
| Not 4. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 613 477 | 775 369 |
| Försäljningar | | | | 0 | -161 892 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 613 477 | 613 477 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 613 477 | 613 477 |