Sensolution AB
556827-72391 (7)
Årsredovisning
Sensolution AB
Organisationsnummer:
556827-7239
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-03-07.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Sensolution AB
556827-72392 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolagets huvudverksamhet har under året varit konsultverksamhet inom projektledning och verksamhetsutveckling.
Företaget har sitt säte i Västerås |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 369 657 | 1 440 607 | 1 388 684 | 492 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 463 995 | 560 797 | 507 950 | -61 000 |
| Soliditet (%) | | 86 | 81 | 76 | 86 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 276 240 | 444 701 | 770 941 |
| Utdelning | | -169 126 | | -169 126 |
| Balanseras i ny räkning | | 444 701 | -444 701 | |
| Årets resultat | | | 448 646 | 448 646 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 551 815 | 448 646 | 1 050 461 |
Sensolution AB
556827-72393 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 551 815 | | | |
| Årets resultat | | 448 646 | | | |
| Summa | | 1 000 461 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 171 875 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 828 586 | | | |
| Summa | | 1 000 461 | | | |
| | | | | |
| Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med tilläggsupplysningar. |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och
- bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Sensolution AB
556827-72394 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 369 657 | 1 440 607 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 369 657 | 1 440 607 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -68 806 | -52 167 |
| Personalkostnader | | | 2 | -837 682 | -828 123 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -906 488 | -880 290 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 463 169 | 560 317 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 988 | 770 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -162 | -290 |
| Summa finansiella poster | | | | 826 | 480 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 463 995 | 560 797 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 108 474 | 9 900 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 108 474 | 9 900 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 572 469 | 570 697 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -123 823 | -125 997 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 448 646 | 444 700 |
Sensolution AB
556827-72395 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 743 705 | 743 705 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 743 705 | 743 705 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 743 705 | 743 705 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 302 013 | 292 500 |
| Övriga fordringar | | | | 19 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 181 500 | 4 100 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 483 532 | 296 600 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 138 876 | 172 863 |
| Summa kassa och bank | | | | 138 876 | 172 863 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 622 408 | 469 463 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 366 113 | 1 213 168 |
Sensolution AB
556827-72396 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 551 815 | 276 240 |
| Årets resultat | | | | 448 646 | 444 701 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 000 461 | 720 941 |
| Summa eget kapital | | | | 1 050 461 | 770 941 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 158 000 | 266 474 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 158 000 | 266 474 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 9 235 | 2 040 |
| Skatteskulder | | | | 24 099 | 64 050 |
| Övriga skulder | | | | 99 868 | 109 663 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 24 450 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 157 652 | 175 753 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 366 113 | 1 213 168 |
| | | | | |
Sensolution AB
556827-72397 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 743 705 | 543 710 |
| Inköp | | | | 0 | 199 995 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 743 705 | 743 705 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 743 705 | 743 705 |
|
| | | | | |