Sensolution AB
556827-72391 (7)
Årsredovisning
Sensolution AB
Organisationsnummer:
556827-7239
Räkenskapsår:
2018-01-01 -
2018-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-03-22.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Sensolution AB
556827-72392 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Bolagets huvudverksamhet har under året varit konsultverksamhet inom projektledning och verksamhetsutveckling.
Företaget har sitt säte i Västerås |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Bolaget har under året investerat ytterligare i Scandinavian Real Heart AB. Omsättningen ligger på samma nivå som under 2017.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
| Nettoomsättning | | 1 440 607 | 1 388 684 | 492 000 | 1 154 000 |
| Resultat efter finansiella poster | | 560 797 | 507 950 | -61 000 | 332 000 |
| Soliditet (%) | | 81 | 76 | 86 | 73 |
|
| | | | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 153 | 439 162 | 489 315 |
| Utdelning | | -163 074 | | -163 074 |
| Balanseras i ny räkning | | 439 161 | -439 161 | |
| Årets resultat | | | 444 700 | 444 700 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 276 240 | 444 701 | 770 941 |
Sensolution AB
556827-72393 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 276 240 | | | |
| Årets resultat | | 444 701 | | | |
| Summa | | 720 941 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 169 125 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 551 816 | | | |
| Summa | | 720 941 | | | |
| Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med tilläggsupplysningar. |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till:
- de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och
- bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Sensolution AB
556827-72394 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-01-01 | 2017-01-01 |
| | | 1 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 440 607 | 1 388 684 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 440 607 | 1 388 684 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -52 167 | -64 176 |
| Personalkostnader | | | 2 | -828 123 | -822 525 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -880 290 | -886 701 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 560 317 | 501 983 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 5 345 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 770 | 737 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -290 | -115 |
| Summa finansiella poster | | | | 480 | 5 967 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 560 797 | 507 950 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | 9 900 | 56 670 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 9 900 | 56 670 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 570 697 | 564 620 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -125 997 | -125 457 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 444 700 | 439 163 |
Sensolution AB
556827-72395 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 3 | 743 705 | 543 710 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 743 705 | 543 710 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 743 705 | 543 710 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 292 500 | 132 352 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 4 100 | 3 980 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 296 600 | 136 332 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 172 863 | 251 232 |
| Summa kassa och bank | | | | 172 863 | 251 232 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 469 463 | 387 564 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 213 168 | 931 274 |
Sensolution AB
556827-72396 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 276 240 | 153 |
| Årets resultat | | | | 444 701 | 439 162 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 720 941 | 439 315 |
| Summa eget kapital | | | | 770 941 | 489 315 |
| | | | | |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 266 474 | 276 374 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 266 474 | 276 374 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 2 040 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 64 050 | 45 976 |
| Övriga skulder | | | | 109 663 | 119 609 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 175 753 | 165 585 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 213 168 | 931 274 |
| | | | | |
Sensolution AB
556827-72397 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisningsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2018-01-01 - 2018-12-31 | 2017-01-01 - 2017-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| Not 3. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 543 710 | 0 |
| Inköp | | | | 199 995 | 436 310 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | 107 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 743 705 | 543 710 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 743 705 | 543 710 |
|
| | | | | |