Genomsyn

Start › Stockholms län › Hägersten

Mediaminder AB

556821-8985AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
821 tkr
Årets resultat 2025
490 tkr
Eget kapital 2025
622 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 1,8 mkr1,8 mkr20242024: 1,6 mkr1,6 mkr20232023: 1,7 mkr1,7 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 1,4 mkr1,4 mkr20202020: 850 tkr850 tkr20192019: 1,2 mkr1,2 mkr20182018: 1,5 mkr1,5 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 7721 6351 6631 2091 6301 072
Nettoomsättning 1 7721 6351 6631 2091 370850
Övriga rörelseintäkter –––0260222
Rörelsekostnader 954985894987798769
Råvaror och förnödenheter ––054––
Övriga externa kostnader 14117713618010296
Personalkostnader 812808758754696673
Rörelseresultat 818650769221832303
Finansiella poster 21512000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 316120––
Räntekostnader och liknande resultatposter 100100
Resultat efter finansiella poster 821666780221832303
Bokslutsdispositioner −187−180180−70−210−85
Förändring av periodiseringsfonder −187−180180−70−210−85
Resultat före skatt 634486960151622218
Skatt på årets resultat 1441152174613855
Årets resultat 490371743105483162

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 5881 2641 6331 3981 9441 081
Anläggningstillgångar 545454545447
Finansiella anläggningstillgångar 545454545447
Andelar i intresseföretag 242424242417
Andra långfristiga fordringar 303030303030
Omsättningstillgångar 1 5341 2101 5791 3441 8901 035
Kortfristiga fordringar 434515427466742229
Kundfordringar 349449419389595198
Övriga fordringar 786615910731
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 70718400
Kassa och bank 1 1006951 1528781 148806
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 5881 2641 6331 3981 9441 081
Eget kapital 6224319616171 012528
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 572381911567962478
Balanserat resultat 8111167462478316
Årets resultat 490371743105483162
Obeskattade reserver 775588408588518308
Periodiseringsfonder 775588408588518308
Långfristiga skulder 1224287
Checkräkningskredit 1224287
Kortfristiga skulder 190242239190406237
Leverantörsskulder 11269060
Skatteskulder 041783019860
Övriga skulder 169165143149192167
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101010101010

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 300300900400500–
Annan föreslagen utdelning 300300900–––
Medel att disponera –––567962–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Vinstutdelningen på 300 000 kr utgörs av 300 kr per aktie gånger 1000 aktier och föreslås bli utbetald i direkt anslutning till årsstämman.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Vinstutdelningen på 300 000 kr utgörs av 300 kr per aktie gånger 1000 aktier och föreslås bli utbetald i direkt anslutning till årsstämman.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Kommentar till vinstdispositionen

Vinsutudelningen på 900 000 kr utgörs av 900 kr per aktie gånger 1000 aktier och föreslås bli utbetald i direkt anslutning till årsstämman.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Vinsutudelningen på 400 000 kr utgörs av 400 kr per aktie gånger 1000 aktier och föreslås bli utbetald i direkt anslutning till årsstämman.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 24242424241715
Årets inköp ––––82–

Om bolaget

Adress
PETTERSBERGSVÄGEN 12 D, 129 40 HÄGERSTEN
Registrerat
2010-10-25
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet ska bestå i rådgivning rörande verksamhetsutveckling inom områdena media, kommunikation, IT och organisation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska ävensom äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

685-7882
Mediaminder AB
kontrollerat 2026-10-08

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-26
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2010 och bedriver sedan dess verksamhet som består i rådgivning rörande verksamhetsutvecklling inom områdena media, kommunikation, IT och organisation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna