Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Mustafa Fastighet AB, 556820-2096, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-01-01 - 2019-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Helsingborg registrerades hos Bolagsverket 2010-09-13 . Bolagets verksamhet är att direkt och indirekt äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget blev från och med september 2019 helt ägt dotterbolag till Mustafassons AB, 559219-3790.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
1 539 032
|
1 244 314
|
987 317
|
1 121 161
|
| Resultat efter finansiella poster |
258 674
|
216 552
|
74 874
|
396 051
|
| Soliditet % |
10
|
10
|
13
|
13
|
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets utgång |
50 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets ingång |
0
|
1 135 972
|
168 524
|
| Balanseras i ny räkning | |
168 524
|
-168 524
|
| Årets resultat | | |
203 319
|
| Belopp vid årets utgång |
0
|
1 304 496
|
203 319
|
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 304 496
|
| Årets resultat |
203 319
|
| Summa |
1 507 815
|
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Byggnader | 25 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 5 |
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
Not 3 Byggnader och mark
| Ingående anskaffningsvärden |
9 300 326
|
9 300 326
|
| Utgående anskaffningsvärden |
9 300 326
|
9 300 326
|
| Ingående avskrivningar |
-2 042 595
|
-1 673 038
|
| Årets avskrivningar |
-369 557
|
-369 557
|
| Utgående avskrivningar |
-2 412 152
|
-2 042 595
|
| Redovisat värde |
6 888 174
|
7 257 731
|