Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
The Fiction House Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 0 | – | – | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 0 | – | – | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | – | – | 0 | −2 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −6 | −2 | 1 039 | 422 | 481 | 47 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 1 040 | 422 | 481 | 47 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −6 | −2 | 1 039 | 420 | 481 | 47 |
| Resultat före skatt | 0 | −6 | −2 | 1 039 | 420 | 481 | 47 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 214 | 90 | 103 | 10 |
| Årets resultat | 0 | −6 | −2 | 825 | 330 | 378 | 37 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 3 170 | 2 129 | 1 709 | 1 228 |
| Anläggningstillgångar | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 314 | 314 | 314 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 314 | 314 | 314 |
| Andelar i koncernföretag | 250 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Fordringar hos koncernföretag | 64 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 |
| Andra långfristiga fordringar | 2 855 | 2 855 | 2 855 | 2 855 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 816 | 1 395 | 915 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 785 | 0 | 914 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 785 | 0 | 914 |
| Kassa och bank | – | – | – | 0 | 31 | 1 394 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 169 | 3 169 | 3 169 | 3 170 | 2 129 | 1 709 | 1 228 |
| Eget kapital | 2 321 | 2 321 | 2 327 | 2 329 | 1 504 | 1 174 | 796 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 271 | 2 271 | 2 277 | 2 279 | 1 454 | 1 124 | 746 |
| Balanserat resultat | 2 271 | 2 277 | 2 279 | 1 454 | 1 124 | 746 | 710 |
| Årets resultat | 0 | −6 | −2 | 825 | 330 | 378 | 37 |
| Långfristiga skulder | 427 | 427 | 206 | 115 | 11 | – | – |
| Övriga skulder | 427 | 427 | 206 | 115 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 422 | 422 | 636 | 726 | 614 | 535 | 432 |
| Skatteskulder | – | 0 | 214 | 304 | 193 | 113 | 10 |
| Övriga skulder | 422 | 422 | 422 | 422 | 422 | 422 | 422 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 279 | 1 454 | 1 124 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Effekterna av covid-19 som har fått spridning i Sverige har ännu inte kunnat bedömas vid upprättandet av denna årsredovisning. Det är däremot tydligt att det kommer att få en betydande påverkan på samhällsekonomin i stort.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 855 | 2 855 | 2 855 |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 |
| Försäljningar och utrangeringar | 100 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TÖRNBRINKEN 2, 132 51 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2010-09-16
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva teknisk utveckling inom el och belysnings- teknik, film och teaterteknik samt styrsystem med tillhörande elektronikutveckling, handel samt ägande av med värdepapper och fastigheter, installations och byggverksamhet. Bolaget ska även bedriva bolagsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget registrerades år 2010 och ska bedriva teknisk utveckling inom el- och belysningsteknik, film och teaterteknik. Bolaget ska dessutom bedriva handel samt ägande av/med värdepapper och fastigheter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 9 kB | Öppna |
| 2024 | 239 kB | Öppna |
| 2023 | 239 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
El o Scenteknik Svenska AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=El o Scenteknik Svenska AB; Organisationsnummer=556478-6241; ForetagetsSate=Stockholm; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1; InnehavAndelarKoncernforetagRostrattsandel=1