Läkarhuset i Tranås AB
556818-31141 (9)
Årsredovisning
Läkarhuset i Tranås AB
Organisationsnummer:
556818-3114
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Jönköpings län, Tranås Kommun
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31142 (9)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget bedriver primärvård inom ramen för Landstinget Jönköpings läns hälsoval. Företagets säte är Tranås. Företagets moderföretag är Albertina AB, org-nr 556990-8118, som äger samtliga aktier i företaget.
Bolaget ingår i en momsgrupp tillsammans med koncernbolagen inom Prima Vård Sverige AB. Ett kommissionärsavtal finns upprättat där Prima Vård Sverige AB är kommittent. Bolaget lämnar i slutet av året det skattemässiga resultatet vidare till Prima Vård Sverige AB som kommissionsersättning. Detta benämns i årsredovisning som koncernbidrag. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Under 2025 har verksamheten fortsatt att utvecklas med ett stabilt fokus på våra patienter och uppdrag. Hälso- och sjukvården i Sverige står fortsatt inför betydande utmaningar, inte minst till följd av ansträngda ekonomiska förutsättningar hos flera av landets regioner, vilket ställer höga krav på resursanvändning och prioriteringar.
Mot denna bakgrund har vi under året fortsatt vårt arbete med effektiviseringar och anpassningar i syfte att säkerställa en långsiktigt hållbar verksamhet. Arbetet har bedrivits med ett tydligt fokus på att värna vårdkvalitet och patientsäkerhet, samtidigt som verksamheten har anpassats till rådande förutsättningar.
Våra medarbetare utgör grunden för verksamhetens utveckling. Genom ett starkt engagemang, en kultur präglad av ansvarstagande, kostnadsmedvetenhet och patientfokus har organisationen kunnat upprätthålla en hög kvalitet i vården även under ett fortsatt utmanande verksamhetsår.
Vi möter framtiden med ödmjukhet inför de strukturella och ekonomiska prövningar som hälso- och sjukvården står inför. Samtidigt ser vi att vårt långsiktiga arbete med effektivitet, kvalitet och organisationens kultur ger oss goda förutsättningar att även fortsättningsvis fullgöra våra uppdrag på ett ansvarsfullt sätt. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 25 020 | 24 057 | 27 736 | 37 938 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -875 | -1 567 | 1 001 | -929 |
| Soliditet (%) | | 13,3 | 11,4 | 10,3 | 8,0 |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31143 (9)
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader, men före skatter.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
|
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 354 037 | -24 967 | 379 070 |
| Balanseras i ny räkning | | -24 967 | 24 967 | 0 |
| Årets resultat | | | 1 | 1 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 329 070 | 1 | 379 071 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 329 070 | | | |
| Årets resultat | | 1 | | | |
| Medel att disponera | | 329 071 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 329 071 | | | |
| Summa | | 329 071 | | | |
| | | | | |
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med tilläggsupplysningar. |
| | | | | |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31144 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 3 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 25 019 734 | 24 056 822 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 85 360 | 143 224 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 25 105 094 | 24 200 046 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Handelsvaror | | | | -13 580 838 | -14 079 726 |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 066 595 | -2 738 993 |
| Personalkostnader | | | 4 | -8 819 939 | -8 463 367 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -511 661 | -484 432 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -25 979 033 | -25 766 518 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -873 939 | -1 566 472 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 5 | 3 279 | 8 599 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 6 | -4 523 | -9 414 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 244 | -815 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -875 183 | -1 567 287 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 875 184 | 1 542 320 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 875 184 | 1 542 320 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 | -24 967 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 | -24 967 |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31145 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 7 | 505 066 | 850 288 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | | | 8 | 527 057 | 693 497 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 9 | 0 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 1 032 123 | 1 543 785 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 032 123 | 1 543 785 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 1 785 | 891 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 1 357 599 | 1 678 334 |
| Övriga fordringar | | | | 38 470 | 61 787 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 405 129 | 47 400 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 802 983 | 1 788 412 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 5 196 | 7 484 |
| Summa kassa och bank | | | | 5 196 | 7 484 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 808 179 | 1 795 896 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 840 302 | 3 339 681 |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31146 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 329 070 | 354 037 |
| Årets resultat | | | | 1 | -24 967 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 329 071 | 329 070 |
| Summa eget kapital | | | | 379 071 | 379 070 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 1 166 303 | 880 789 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 375 | 800 000 |
| Övriga skulder | | | | 277 816 | 296 430 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 016 737 | 983 392 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 2 461 231 | 2 960 611 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 2 840 302 | 3 339 681 |
| | | | | |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31147 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd, BFNAR 2016:10 om Årsredovisning i mindre företag (K2).
Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärden om inget annat anges nedan.
Bolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som föregående år. Principerna är således oförändrade jämfört med tidigare räkenskapsår. |
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Väsentliga händelser efter balansdagen |
Sedan räkenskapsårets utgång har inga händelser, som i väsentlig grad påverkar företagets ekonomiska ställning, inträffat.
|
| Not 3. Upplysning om moderföretag |
Bolaget är ett helägt dotterbolag till Albertina AB, org-nr 556990-8118. Albertina AB ingår i Prima Vård Sverige AB-koncernen, org-nr 559037-4699. Moderbolag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Nordstjernan AB, org.nr. 556000-1421, med säte i Stockholm.
|
| Not 4. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 11 | 10 |
| | | | | |
| Not 5. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 2 810 | 6 810 |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31148 (9)
| Not 6. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -4 418 | -8 886 |
| Not 7. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 182 030 | 2 182 030 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 182 030 | 2 182 030 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 331 742 | -986 009 |
| Årets avskrivningar | | | | -345 222 | -345 733 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 676 964 | -1 331 742 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 505 066 | 850 288 |
| Not 8. Förbättringsutgifter på annans fastighet | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 832 196 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 832 196 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 832 196 | 832 196 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -138 699 | 0 |
| Årets avskrivningar | | | | -166 440 | -138 699 |
| Utgående avskrivningar | | | | -305 139 | -138 699 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 527 057 | 693 497 |
| Not 9. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 0 | 682 196 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -682 196 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
Läkarhuset i Tranås AB
556818-31149 (9)
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Inga eventualförpliktelser |