Start › Västra Götalands län › Styrsö
Bratten Bar & Kök AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 763 | 3 294 | 3 216 | 3 696 |
| Nettoomsättning | 3 663 | 3 248 | 3 210 | 3 696 |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 46 | 7 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 773 | 2 914 | 2 959 | 3 351 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 172 | 946 | 912 | 1 069 |
| Övriga externa kostnader | 607 | 760 | 724 | 664 |
| Personalkostnader | 939 | 876 | 991 | 1 412 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 332 | 332 | 205 |
| Rörelseresultat | 990 | 380 | 258 | 346 |
| Finansiella poster | −22 | −13 | −34 | −12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 12 | 34 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 968 | 367 | 224 | 334 |
| Resultat före skatt | 968 | 367 | 224 | 334 |
| Skatt på årets resultat | 213 | 87 | 52 | 74 |
| Årets resultat | 755 | 280 | 173 | 259 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 246 | 1 192 | 1 470 | 1 709 |
| Anläggningstillgångar | 651 | 671 | 1 003 | 1 335 |
| Materiella anläggningstillgångar | 651 | 671 | 1 003 | 1 335 |
| Byggnader och mark | 608 | 625 | 641 | 657 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 31 | 31 | 342 | 654 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 12 | 16 | 19 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 595 | 521 | 467 | 374 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 6 | 36 | 10 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 3 |
| Övriga fordringar | 11 | 6 | 35 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 44 | 0 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 540 | 515 | 431 | 364 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 246 | 1 192 | 1 470 | 1 709 |
| Eget kapital | 1 299 | 544 | 1 264 | 1 092 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 249 | 494 | 1 214 | 1 042 |
| Balanserat resultat | 494 | 214 | 1 042 | 782 |
| Årets resultat | 755 | 280 | 173 | 259 |
| Obeskattade reserver | 145 | 145 | 145 | 145 |
| Periodiseringsfonder | 145 | 145 | 145 | 145 |
| Långfristiga skulder | −570 | 346 | −110 | 153 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 149 | 97 |
| Övriga skulder | −570 | 346 | −259 | 56 |
| Kortfristiga skulder | 372 | 157 | 171 | 319 |
| Leverantörsskulder | 118 | 102 | 41 | 73 |
| Skatteskulder | 244 | 15 | 76 | 161 |
| Övriga skulder | 4 | 34 | 48 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 42 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 822 | 822 | 822 | 822 | 822 |
| Ackumulerade avskrivningar | 214 | 197 | 181 | 164 | 148 |
| Årets avskrivningar | 16 | 16 | 16 | 16 | – |
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 |
| Ackumulerade avskrivningar | 27 | 23 | 19 | 16 | 12 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 592 | 1 558 | 1 558 | 1 558 | 1 058 |
| Årets inköp | 35 | – | – | 500 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 561 | 1 527 | 1 215 | 904 | 719 |
| Årets avskrivningar | 34 | 312 | 312 | 185 | – |
Om bolaget
- Adress
- BRATTENVÄGEN 1, 430 84 STYRSÖ
- Registrerat
- 2010-09-09
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-03
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.