Mellby Klockaregård AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 263 | 1 455 | 841 | 1 074 | 1 473 | 1 229 | 8 010 | 4 190 | 1 625 |
| Nettoomsättning | 1 263 | 1 455 | 841 | 1 065 | 1 436 | 1 013 | 8 010 | 4 190 | 1 625 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 9 | 37 | 216 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 208 | 1 372 | 754 | 1 222 | 1 450 | 1 410 | 7 915 | 4 106 | 1 542 |
| Handelsvaror | 181 | 145 | 131 | 138 | 496 | 450 | 6 182 | 2 742 | 455 |
| Övriga externa kostnader | 758 | 792 | 512 | 678 | 654 | 583 | 1 039 | 869 | 837 |
| Personalkostnader | 204 | 358 | 23 | 318 | 211 | 291 | 615 | 429 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 64 | 78 | 89 | 89 | 89 | 86 | 79 | 67 | 67 |
| Rörelseresultat | 56 | 83 | 87 | −149 | 23 | −182 | 95 | 84 | 82 |
| Finansiella poster | −7 | −6 | −2 | −40 | −6 | −3 | −2 | −16 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 6 | 2 | 40 | 6 | 3 | 2 | 16 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 49 | 77 | 85 | −189 | 16 | −184 | 93 | 67 | 79 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 127 | −52 | 0 | −35 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 127 | −52 | 0 | −35 |
| Resultat före skatt | 49 | 77 | 85 | −189 | 16 | −57 | 41 | 67 | 44 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 26 | – | – | – | 0 | 34 | 6 | 23 |
| Årets resultat | 24 | 51 | 85 | −189 | 16 | −57 | 7 | 61 | 21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 329 | 333 | 387 | 620 | 823 | 776 | 655 | 523 | 567 |
| Anläggningstillgångar | 110 | 175 | 252 | 341 | 337 | 426 | 440 | 324 | 391 |
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 175 | 252 | 341 | 337 | 426 | 440 | 324 | 391 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 19 | 38 | 56 | 86 | 21 | 32 | 43 | 9 | 18 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 92 | 137 | 196 | 256 | 315 | 394 | 397 | 315 | 373 |
| Omsättningstillgångar | 219 | 158 | 135 | 279 | 486 | 350 | 216 | 199 | 176 |
| Varulager m.m. | 0 | 19 | 19 | 24 | 19 | 29 | 24 | 29 | 24 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 19 | 19 | 24 | 19 | 29 | 24 | 29 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 127 | 79 | 135 | 462 | 280 | 85 | 124 | 14 |
| Kundfordringar | 33 | 123 | 51 | 6 | 397 | – | – | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 0 | 106 | 61 | 216 | 0 | 90 | 0 |
| Övriga fordringar | – | – | 0 | 23 | 0 | 59 | 75 | 2 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 4 | 28 | 0 | 4 | 4 | 10 | 33 | 14 |
| Kassa och bank | 183 | 12 | 37 | 119 | 5 | 41 | 107 | 45 | 137 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 329 | 333 | 387 | 620 | 823 | 776 | 655 | 523 | 567 |
| Eget kapital | 140 | 116 | 140 | 55 | 169 | 153 | 210 | 203 | 142 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 90 | 66 | 90 | 5 | 119 | 103 | 160 | 153 | 92 |
| Balanserat resultat | 66 | 15 | 5 | 194 | 103 | 160 | 153 | 92 | 71 |
| Årets resultat | 24 | 51 | 85 | −189 | 16 | −57 | 7 | 61 | 21 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 75 | 75 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 127 | 75 | 75 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 69 | 149 | 194 | 0 | 140 | 173 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 69 | 105 | 150 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 44 | 44 | 0 | 140 | 173 |
| Kortfristiga skulder | 189 | 217 | 247 | 496 | 505 | 429 | 318 | 105 | 177 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 36 | 36 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 64 | 0 | 80 | 0 | 16 | 25 | 21 |
| Skatteskulder | 50 | 26 | – | – | – | 0 | 10 | 0 | 12 |
| Övriga skulder | 134 | 176 | 183 | 460 | 210 | 364 | 217 | 75 | 111 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | – | 0 | 180 | 65 | 75 | 5 | 34 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 119 | 103 | 160 | 153 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 75 | – | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 75 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsattningen har minskat med 87 % jamfort med foregaende ar. Minskningen beror pa ett stort tapp i forsaljningen pa grund av regleringar som paverkat mojligheten att driva verksamheten med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har större reklamfilmsproduktioner producerats via bolaget. Detta har bidragit till höjd omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under året har större reklamfilmsproduktioner producerats via bolaget. Detta har bidragit till höjd omsättning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 788 | 788 | 788 | 788 | 788 | 788 | 715 | 574 | 574 | 574 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 73 | 141 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 696 | 651 | 592 | 532 | 472 | 394 | 318 | 259 | 202 | 144 |
| Årets avskrivningar | 46 | 59 | 60 | 60 | 79 | 76 | 59 | 57 | 57 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 193 | 193 | 193 | 193 | 99 | 99 | 99 | 46 | 46 | 46 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 94 | 0 | 0 | 53 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 174 | 155 | 136 | 107 | 78 | 67 | 56 | 36 | 27 | 18 |
| Årets avskrivningar | 19 | 19 | 29 | 29 | 11 | 11 | 20 | 9 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- MELLBY BACKE 10, 277 35 KIVIK
- Registrerat
- 2010-08-03
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva bed and breakfast, kaffebar, filmproduktion, trädgårdsanläggningar samt handel med värdepapper och fastigheter.
Bankgironummer
- 5450-8544
- MISS W AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Kivik
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver kaffebar, filmproduktion,trädgårdsanläggningar, keramikverkstad samt handel med värdepapper och fastigheter. Företaget har sitt säte i Kivik .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.