Start › Västra Götalands län › Göteborg
BD Riv och sanering AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 774 | 3 388 | 3 448 | 11 553 | 18 804 | 10 174 |
| Nettoomsättning | 2 774 | 3 387 | 3 444 | 11 553 | 18 372 | 9 613 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 4 | 0 | 432 | 561 |
| Rörelsekostnader | 2 084 | 3 310 | 3 174 | 11 293 | 18 644 | 9 965 |
| Råvaror och förnödenheter | 591 | 510 | 415 | 1 013 | 3 112 | 2 232 |
| Handelsvaror | 165 | 434 | 208 | 844 | 1 127 | 604 |
| Övriga externa kostnader | 290 | 581 | 855 | 1 796 | 2 276 | 1 581 |
| Personalkostnader | 940 | 1 686 | 1 597 | 7 425 | 11 914 | 5 445 |
| Av- och nedskrivningar | 98 | 99 | 99 | 215 | 215 | 103 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 690 | 77 | 274 | 260 | 160 | 209 |
| Finansiella poster | −32 | −25 | −6 | −111 | −119 | −23 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 37 | 25 | 6 | 111 | 119 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | 658 | 52 | 268 | 149 | 41 | 186 |
| Bokslutsdispositioner | −165 | 81 | −69 | −81 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −165 | 81 | −69 | −81 | – | – |
| Resultat före skatt | 492 | 133 | 199 | 68 | 41 | 186 |
| Skatt på årets resultat | 102 | 29 | 44 | 55 | 36 | 47 |
| Årets resultat | 390 | 105 | 154 | 13 | 5 | 139 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 390 | 848 | 1 020 | 2 217 | 2 443 | 2 040 |
| Anläggningstillgångar | 76 | 174 | 273 | 499 | 714 | 347 |
| Materiella anläggningstillgångar | 76 | 174 | 273 | 499 | 714 | 347 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 76 | 174 | 273 | 499 | 714 | 347 |
| Omsättningstillgångar | 1 313 | 673 | 746 | 1 717 | 1 729 | 1 693 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | 0 | 205 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 205 |
| Kortfristiga fordringar | 1 248 | 640 | 672 | 1 606 | 1 487 | 1 381 |
| Kundfordringar | 888 | 428 | 520 | 1 042 | 1 075 | 985 |
| Övriga fordringar | 360 | 76 | 152 | 544 | 371 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 136 | 0 | 20 | 41 | 396 |
| Kassa och bank | 65 | 33 | 74 | 111 | 243 | 107 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 390 | 848 | 1 020 | 2 217 | 2 443 | 2 040 |
| Eget kapital | 910 | 520 | 415 | 261 | 258 | 253 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 860 | 470 | 365 | 211 | 208 | 203 |
| Balanserat resultat | 470 | 365 | 211 | 198 | 203 | 64 |
| Årets resultat | 390 | 105 | 154 | 13 | 5 | 139 |
| Obeskattade reserver | 234 | 69 | 150 | 81 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 234 | 69 | 150 | 81 | – | – |
| Långfristiga skulder | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Checkräkningskredit | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 145 | 159 | 354 | 1 775 | 2 085 | 1 687 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 7 |
| Leverantörsskulder | 0 | 25 | 44 | 764 | 339 | 1 119 |
| Skatteskulder | 13 | −52 | 13 | 189 | 166 | 73 |
| Övriga skulder | 14 | 68 | 112 | 217 | 944 | 293 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 118 | 118 | 185 | 604 | 637 | 195 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 860 | 470 | 365 | 211 | 208 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 398 | 938 | 938 | 1 185 | 1 185 | 1 185 | 394 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 582 | 209 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 247 | – | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 98 | 99 | 99 | 215 | 215 | 103 | – |
Om bolaget
- Adress
- östergärde industriväg 33, 417 22 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2010-06-23
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bygg, rivning och därmed förenlig verksamhet inom bygg samt verka som konsult inom byggverksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva bygg, rivning och därmed förenlig verksamhet inom bygg samt verka som konsult inom byggverksamhet Företaget har sitt säte i Västra Götaland
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.