Årsredovisning för

2way AB

556811-2394

Räkenskapsåret

2022-07-01 - 2023-06-30

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-12-29. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för 2way AB, 556811-2394, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-07-01 - 2023-06-30.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Västerås kommun, Västmanlands län registrerades år 2010 och tillhandahåller tjänster inom marknadsföring samt investerar i och förvaltar värdepapper. Konsultverksamheten var under verksamhetsåret inaktivt och konsultverksamheten vilar tills vidare. Under året fokuserades istället på placering av kapital och flera investeringar gjordes med fokus på tillväxtbolag. Denna verksamhet fortlöper och de aktiva investeringarna går nu in i förvaltningsfas. En större aktiepost såldes av i sin helhet med god vinst. Sammanfattningsvis kan sägas att året var som förväntat ur både ekonomiskt och verksamhetsperspektiv.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020
Nettoomsättning     0 9 999
Resultat efter finansiella poster 998 449 -199 859 -11 069 42 939
Soliditet % 99 99 96 89

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 914 712 -137 492
Utdelning   -750 000  
Balanseras i ny räkning   -137 492 137 492
Årets resultat     998 449
Belopp vid årets utgång 50 000 27 220 998 449

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2022-07-01 - 2023-06-30
Balanserat resultat 27 220
Årets resultat 998 449
Summa 1 025 669
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2022-07-01 - 2023-06-30
Balanseras i ny räkning 1 025 669
Summa 1 025 669
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2022-07-01 - 2023-06-30 2021-07-01 - 2022-06-30
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -33 193 -38 890
Personalkostnader 2 -2 436 0
Summa rörelsekostnader   -35 629 -38 890
Rörelseresultat   -35 629 -38 890
Finansiella poster      
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar   1 033 817 -161 780
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   265 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -4 811
Summa finansiella poster   1 034 078 -160 969
Resultat efter finansiella poster   998 449 -199 859
Resultat före skatt   998 449 -199 859
Skatter      
Skatt på årets resultat   0 62 367
Årets resultat   998 449 -137 492
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-06-30 2022-06-30
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 3 458 763 292 762
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 60 346 340 789
Summa finansiella anläggningstillgångar   519 109 633 551
Summa anläggningstillgångar   519 109 633 551
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   23 020 22 345
Summa kortfristiga fordringar   23 020 22 345
Kassa och bank      
Kassa och bank   542 694 178 530
Summa kassa och bank   542 694 178 530
Summa omsättningstillgångar   565 714 200 875
SUMMA TILLGÅNGAR   1 084 823 834 426
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-06-30 2022-06-30
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   27 220 914 712
Årets resultat   998 449 -137 492
Summa fritt eget kapital   1 025 669 777 220
Summa eget kapital   1 075 669 827 220
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   2 550 1 191
Övriga skulder   2 605 2 015
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   3 999 4 000
Summa kortfristiga skulder   9 154 7 206
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   1 084 823 834 426
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 Medelantalet anställda

  2022-07-01 - 2023-06-30 2021-07-01 - 2022-06-30
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2022-07-01 - 2023-06-30 2021-07-01 - 2022-06-30
Ingående anskaffningsvärden 292 762 272 762
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 166 001 20 000
Utgående anskaffningsvärden 458 763 292 762
Redovisat värde 458 763 292 762

Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag

Intresseföretag och gemensamt styrda företag Organisationsnummer Säte
Västerås Tech invest AB 559153-5744 Västerås
VTI Scitech AB 556989-4818 Västerås
Ljusgårda AB 559113-5321 Västerås
 

Not 4 Andra långfristiga värdepappersinnehav

  2022-07-01 - 2023-06-30 2021-07-01 - 2022-06-30
Ingående anskaffningsvärden 340 789 560 992
Förändringar av anskaffningsvärden    
Inköp 244 448 442 732
Försäljningar -524 891 -662 935
Utgående anskaffningsvärden 60 346 340 789
Redovisat värde 60 346 340 789