Start › Stockholms län › Stockholm
Nordmedicin AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 | 0 | 121 | – | – | – | 218 | 624 | 453 | 256 |
| Nettoomsättning | 22 | 0 | 121 | 0 | 0 | 0 | 218 | 624 | 453 | 256 |
| Rörelsekostnader | 60 | 113 | 25 | 31 | 27 | 26 | 45 | 130 | 96 | 116 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 20 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 46 | 70 | 12 | 30 | 22 | 21 | 25 | 91 | 49 | 61 |
| Personalkostnader | 14 | 24 | 12 | 2 | 4 | 5 | 2 | 20 | 30 | 37 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Rörelseresultat | −38 | −113 | 97 | −31 | −27 | −26 | 172 | 494 | 356 | 140 |
| Finansiella poster | 0 | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 5 | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −37 | −108 | 102 | −31 | −27 | −26 | 172 | 494 | 356 | 140 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 35 | −25 | 61 | 30 | 19 | 20 | −50 | 0 | 8 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 35 | −25 | 60 | 30 | 30 | 20 | −50 | 0 | 8 |
| Resultat före skatt | −37 | −73 | 77 | 30 | 3 | −7 | 192 | 444 | 356 | 148 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 16 | 7 | 1 | 1 | 42 | 87 | 78 | 33 |
| Årets resultat | −37 | −73 | 61 | 23 | 2 | −8 | 151 | 357 | 277 | 116 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 281 | 319 | 473 | 433 | 466 | 646 | 923 | 926 | 691 | 587 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 50 | 50 | 0 | 0 | 0 | 18 | 37 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 37 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 37 | 55 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 50 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 100 | 100 | 50 | 50 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 180 | 219 | 423 | 383 | 466 | 646 | 923 | 908 | 654 | 532 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 18 | 75 | 6 | 6 | 16 | 33 | 13 | 184 | 118 |
| Kundfordringar | – | 0 | 63 | – | – | – | – | – | 184 | 106 |
| Övriga fordringar | 16 | 18 | 12 | 6 | 6 | 16 | 33 | 13 | 0 | 12 |
| Kassa och bank | 164 | 201 | 348 | 377 | 461 | 630 | 890 | 895 | 471 | 415 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 281 | 319 | 473 | 433 | 466 | 646 | 923 | 926 | 691 | 587 |
| Eget kapital | 265 | 303 | 376 | 405 | 381 | 529 | 687 | 717 | 540 | 412 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 165 | 203 | 276 | 305 | 281 | 429 | 587 | 617 | 440 | 312 |
| Balanserat resultat | 203 | 276 | 215 | 281 | 279 | 437 | 437 | 260 | 162 | 197 |
| Årets resultat | −37 | −73 | 61 | 23 | 2 | −8 | 151 | 357 | 277 | 116 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 35 | 10 | 70 | 100 | 130 | 150 | 100 | 100 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 35 | 10 | 70 | 100 | 130 | 150 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 17 | 63 | 18 | 15 | 17 | 105 | 60 | 51 | 75 |
| Skatteskulder | – | 0 | 23 | 7 | 2 | 6 | 39 | 39 | 32 | 57 |
| Övriga skulder | 6 | 7 | 30 | 1 | 2 | 1 | 54 | 5 | 3 | 3 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 10 | 12 | 15 | 17 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 90 | – | – | 150 | – | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 281 | – | 587 | – | 440 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av nedgång av uppdrag efter införandet av moms på läkartjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 100 | 100 | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 50 | – | 50 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 | 2016-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Ackumulerade avskrivningar | 91 | 91 | 73 | 55 | 37 | 18 |
| Årets avskrivningar | – | 18 | 18 | 18 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- RORGÄNGARGATAN 6 1 TR, 120 68 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-05-06
- Bransch
- Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva allmänmedicinsk primärvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5125-3888
- Nordmedicin AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-09
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom akutsjukvård och allmänmedicinsk primärvård. Företaget har sitt säte i Nacka.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.