Start › Stockholms län › Södertälje
Cafe&Bistro i Södertälje AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 606 | 3 443 | 2 021 | 1 852 | 2 011 | 2 684 |
| Nettoomsättning | 3 520 | 3 413 | 1 936 | 1 747 | 1 997 | 2 684 |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 29 | 85 | 105 | 14 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 062 | 4 623 | 1 716 | 2 009 | 2 151 | 2 549 |
| Handelsvaror | 1 270 | 1 357 | 635 | 543 | 751 | 896 |
| Övriga externa kostnader | 1 988 | 1 381 | 614 | 625 | 579 | 773 |
| Personalkostnader | 670 | 1 835 | 467 | 841 | 821 | 868 |
| Av- och nedskrivningar | 135 | 51 | – | – | 0 | 12 |
| Rörelseresultat | −455 | −1 180 | 305 | −157 | −140 | 135 |
| Finansiella poster | −164 | −50 | −3 | −34 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 164 | 50 | 3 | 34 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −619 | −1 230 | 302 | −191 | −140 | 135 |
| Resultat före skatt | −619 | −1 230 | 302 | −191 | −140 | 135 |
| Årets resultat | −619 | −1 230 | 302 | −191 | −140 | 135 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 695 | 2 323 | 553 | 509 | 306 | 1 131 |
| Anläggningstillgångar | 668 | 549 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 668 | 549 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 668 | 549 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 027 | 1 774 | 553 | 509 | 306 | 1 131 |
| Varulager m.m. | 161 | 77 | 46 | 48 | 46 | 85 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 161 | 77 | 46 | 48 | 46 | 85 |
| Kortfristiga fordringar | 1 789 | 1 552 | 253 | 325 | 79 | 53 |
| Kundfordringar | 138 | 21 | 11 | 13 | 11 | 34 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 491 | 1 406 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 117 | 76 | 229 | 302 | 58 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 44 | 50 | 13 | 10 | 10 | 18 |
| Kassa och bank | 77 | 145 | 254 | 136 | 181 | 993 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 695 | 2 323 | 553 | 509 | 306 | 1 131 |
| Eget kapital | 182 | 51 | 352 | 50 | 58 | 198 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 132 | 1 | 302 | 0 | 8 | 148 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | – | – |
| Balanserat resultat | 751 | 1 231 | 0 | 191 | 148 | 13 |
| Årets resultat | −619 | −1 230 | 302 | −191 | −140 | 135 |
| Långfristiga skulder | 1 410 | 1 304 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 410 | 1 304 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 103 | 968 | 201 | 459 | 247 | 933 |
| Leverantörsskulder | 866 | 469 | 74 | 78 | 108 | 151 |
| Övriga skulder | 129 | 180 | 23 | 169 | 40 | 670 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 108 | 320 | 105 | 212 | 99 | 112 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 0 | 8 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 750 | 1 156 | – | 183 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 227 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under hösten samt vintern har bolaget och dess marknad i Stockholm fortsatt påverkats av den pågående coronapandemin. Bolaget har fortsatt öppet, men flödet av människor har minskat. Företagsledningen har implementerat ett åtgärdsprogram för att motverka konsekvenserna för bolaget, dock så har bolagets verksamhet och dess omsättning påverkats negativt med anledning av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under hösten samt vintern har bolaget och dess marknad i Stockholm fortsatt påverkats av den pågående coronapandemin. Bolaget har fortsatt öppet, men flödet av människor har minskat. Företagsledningen har implementerat ett åtgärdsprogram för att motverka konsekvenserna för bolaget, dock så har bolagets verksamhet och dess omsättning påverkats negativt med anledning av Covid-19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 |
| Ackumulerade avskrivningar | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 | 975 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 274 | 1 021 | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 |
| Årets inköp | 254 | 600 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 606 | 471 | 420 | 420 | 420 | 420 | 408 |
| Årets avskrivningar | 135 | 51 | – | – | – | 12 | – |
Om bolaget
- Adress
- Gamla rådhuset-stora torget, 151 71 SÖDERTÄLJE
- Registrerat
- 2010-04-26
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- SÖDERTÄLJE
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-10-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurangverksamhet. Bolaget är helägd dotterbolag till Fuentes Holding AB 559374-4823. Företaget har sitt säte i SÖDERTÄLJE .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.