Start › Stockholms län › Stockholm
Sunnersta Invest AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 3 785 | 3 459 | 2 927 | 3 053 |
| Övriga externa kostnader | 3 785 | 3 459 | 2 927 | 3 053 |
| Rörelseresultat | −3 785 | −3 459 | −2 927 | −3 053 |
| Finansiella poster | 199 594 | 71 293 | 71 422 | 178 930 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −16 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 390 225 | 110 290 | 68 797 | 211 203 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 108 | 5 426 | 3 505 | 2 208 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 190 510 | 44 361 | 852 | 34 438 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 212 | 61 | 27 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | 195 809 | 67 834 | 68 495 | 175 877 |
| Resultat före skatt | 195 809 | 67 834 | 68 495 | 175 877 |
| Skatt på årets resultat | −5 810 | 577 | 226 | 9 741 |
| Årets resultat | 201 619 | 67 257 | 68 269 | 166 135 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 356 310 | 1 166 720 | 1 115 971 | 1 059 698 |
| Anläggningstillgångar | 1 341 246 | 1 123 814 | 1 071 524 | 1 058 495 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 341 246 | 1 123 814 | 1 071 524 | 1 058 495 |
| Andelar i koncernföretag | 206 356 | 213 862 | 167 266 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 20 | 20 | 123 403 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 803 713 | 905 378 | 899 747 | 923 550 |
| Andra långfristiga fordringar | 331 176 | 4 555 | 4 492 | 11 542 |
| Omsättningstillgångar | 15 065 | 42 906 | 44 447 | 1 203 |
| Kortfristiga fordringar | 913 | 541 | 8 300 | 671 |
| Övriga fordringar | 704 | 327 | 7 802 | 221 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 209 | 215 | 499 | 450 |
| Kassa och bank | 14 151 | 42 364 | 36 147 | 532 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 356 310 | 1 166 720 | 1 115 971 | 1 059 698 |
| Eget kapital | 1 355 597 | 1 159 978 | 1 100 971 | 1 044 701 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 355 547 | 1 159 928 | 1 100 921 | 1 044 651 |
| Balanserat resultat | 1 153 928 | 1 092 671 | 1 032 651 | 878 516 |
| Årets resultat | 201 619 | 67 257 | 68 269 | 166 135 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 3 856 | 3 856 |
| Övriga skulder | – | 0 | 3 856 | 3 856 |
| Kortfristiga skulder | 713 | 6 743 | 11 145 | 11 141 |
| Skatteskulder | 577 | 6 614 | 10 237 | 10 231 |
| Övriga skulder | – | 0 | 662 | 729 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 136 | 129 | 245 | 181 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 931 041 | 662 240 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Sunnersta Invest AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sunnersta Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA ) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Sunnersta Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Sunnersta Invest AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sunnersta Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Sunnersta Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Sunnersta Invest AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sunnersta Invest AB s finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Sunnersta Invest AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 20 | 20 | 130 016 | 77 236 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 54 205 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 20 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 6 613 | 6 236 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 377 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 272 540 | 235 334 | 167 266 | 0 |
| Årets inköp | 37 206 | 68 069 | 53 612 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 66 184 | 21 472 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 44 712 | 21 472 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 434 886 | 4 555 | 4 492 | 11 542 | 15 005 |
| Årets inköp | 430 426 | 3 920 | 0 | 597 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 95 | 3 857 | 7 050 | 4 060 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 103 710 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 103 710 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 910 437 | 970 013 | 941 493 | 957 831 | 947 520 |
| Årets inköp | 206 150 | 37 466 | 80 274 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 264 814 | 8 059 | 96 044 | 292 315 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 106 723 | 64 635 | 41 747 | 34 281 | 220 |
| Årets nedskrivningar | 44 588 | 23 271 | 7 466 | 34 061 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 37 466 | 80 274 | 302 626 | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 512, 114 11 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2010-04-22
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva äga och förvalta aktier i andra bolag, samt förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-22)
- Revisionsfirma
- Grant Thornton Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-06-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva äga och förvalta aktier i andra bolag, samt förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.