Start › Dalarnas län › Falun
JJ Konsult i Falköping AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 878 | 5 500 | 4 384 | 3 303 |
| Nettoomsättning | 5 878 | 5 450 | 4 313 | 3 303 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 50 | 72 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 664 | 5 299 | 4 169 | 3 287 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 015 | 4 523 | 3 395 | 2 565 |
| Övriga externa kostnader | 382 | 373 | 416 | 396 |
| Personalkostnader | 266 | 403 | 358 | 327 |
| Rörelseresultat | 214 | 201 | 215 | 16 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 214 | 201 | 214 | 16 |
| Bokslutsdispositioner | 31 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 31 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 245 | 201 | 214 | 16 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 44 | 42 | 10 |
| Årets resultat | 192 | 157 | 172 | 6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 627 | 877 | 913 | 511 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 627 | 877 | 913 | 511 |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 43 | 187 | 55 |
| Kundfordringar | 302 | 0 | 125 | 31 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 0 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 | 43 | 62 | 0 |
| Kassa och bank | 1 298 | 834 | 726 | 456 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 627 | 877 | 913 | 511 |
| Eget kapital | 612 | 600 | 593 | 422 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 562 | 550 | 543 | 372 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 370 | 393 | 372 | 366 |
| Årets resultat | 192 | 157 | 172 | 6 |
| Obeskattade reserver | 0 | 31 | 31 | 31 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 31 | 31 | 31 |
| Kortfristiga skulder | 1 014 | 246 | 288 | 58 |
| Leverantörsskulder | 775 | 0 | 111 | 0 |
| Skatteskulder | 11 | 36 | 24 | 10 |
| Övriga skulder | 229 | 210 | 153 | 48 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | 200 | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 180 | 150 | – |
| Medel att disponera | 562 | 550 | 543 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 72 | 72 | 72 | 72 |
| Ackumulerade avskrivningar | 72 | 72 | 72 | 72 |
Om bolaget
- Adress
- Box 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2010-04-06
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning av monteringsfärdiga trä- konstruktioner, byggnadsverksamhet, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-23
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Falköping registrerades år 2010 och bedriver försäljning av monteringsfärdiga träkonstruktioner och byggnadsverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.