Tech Resources i Sverige AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 134 | 136 | 672 | 16 | 581 | 3 632 | 2 299 | 2 073 | 1 839 |
| Nettoomsättning | 2 134 | 136 | 672 | 16 | 581 | 3 632 | 2 299 | 2 073 | 1 839 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 901 | 111 | 693 | 828 | 1 509 | 97 | 1 455 | 1 465 | 958 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 77 | 81 | 72 | 88 | 87 | 97 | 44 | 40 | 105 |
| Personalkostnader | 790 | 0 | 592 | 710 | 1 419 | 0 | 1 411 | 1 419 | 852 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 3 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 233 | 25 | −21 | −812 | −929 | 3 535 | 844 | 607 | 880 |
| Finansiella poster | 14 | 19 | −2 | −1 | −5 | −3 | −1 | −3 | 1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 19 | 0 | 3 | – | – | – | 0 | 16 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 4 | 5 | 3 | 1 | 3 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 247 | 44 | −23 | −813 | −933 | 3 532 | 842 | 605 | 881 |
| Bokslutsdispositioner | −310 | 0 | 30 | 750 | 954 | −884 | −210 | −150 | −220 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −310 | 0 | 30 | 750 | 954 | −884 | −210 | −150 | −220 |
| Resultat före skatt | 937 | 44 | 7 | −63 | 21 | 2 648 | 632 | 455 | 661 |
| Skatt på årets resultat | 194 | 10 | 1 | 0 | 18 | 568 | 136 | 100 | 146 |
| Årets resultat | 743 | 34 | 6 | −63 | 3 | 2 080 | 496 | 354 | 515 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 188 | 1 157 | 1 341 | 1 643 | 3 813 | 5 167 | 2 140 | 2 047 | 1 704 |
| Anläggningstillgångar | 78 | 108 | 138 | 168 | 198 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 78 | 108 | 138 | 168 | 198 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 78 | 108 | 138 | 168 | 198 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 111 | 1 049 | 1 203 | 1 475 | 3 616 | 5 167 | 2 140 | 2 047 | 1 704 |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 155 | 41 | 22 | 703 | 804 | 548 | 1 374 | 827 |
| Kundfordringar | 58 | – | – | 0 | 282 | 447 | 310 | 805 | 463 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | – | – | 0 | 91 | 102 |
| Övriga fordringar | 5 | 14 | 37 | 18 | 421 | 2 | 36 | 478 | 262 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 173 | 141 | 5 | 4 | 0 | 355 | 202 | – | – |
| Kassa och bank | 1 875 | 894 | 1 162 | 1 453 | 2 913 | 4 363 | 1 591 | 673 | 877 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 188 | 1 157 | 1 341 | 1 643 | 3 813 | 5 167 | 2 140 | 2 047 | 1 704 |
| Eget kapital | 1 601 | 1 058 | 1 239 | 1 513 | 2 126 | 2 673 | 993 | 672 | 753 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 501 | 958 | 1 139 | 1 413 | 2 026 | 2 573 | 893 | 572 | 653 |
| Balanserat resultat | 758 | 924 | 1 133 | 1 476 | 2 023 | 493 | 397 | 218 | 138 |
| Årets resultat | 743 | 34 | 6 | −63 | 3 | 2 080 | 496 | 354 | 515 |
| Obeskattade reserver | 400 | 90 | 90 | 120 | 870 | 1 824 | 940 | 730 | 580 |
| Periodiseringsfonder | 400 | 90 | 90 | 120 | 870 | 1 824 | 940 | 730 | 580 |
| Kortfristiga skulder | 187 | 9 | 11 | 10 | 817 | 670 | 206 | 644 | 371 |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 177 | 0 | 1 | 0 | 225 | 395 | – | 0 | 219 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 26 | 268 | 201 | 639 | 140 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 563 | 5 | 5 | 5 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 200 | 215 | 280 | 550 | 550 | 400 | 175 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 026 | 2 573 | 893 | 572 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget har ökat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten i bolaget har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten har ökat i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då verksamheten i bolaget har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med 84% då verksamheten i bolaget har minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med 58% då verksamheten i bolaget har ökat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av påverkan från pandemin Covid-19 följer vi utvecklingen noga och analyserar löpande riskerna för vårverksamhet. Det kan inte uteslutas att pågående pandemi kommer att ha en påverkan på bolagets intäkter och 2021/2022 och därmed årets resultat.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 200 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 123 | 93 | 63 | 33 | 3 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 30 | 3 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- NEVERSVÄGEN 35 LGH 331, 224 79 LUND
- Registrerat
- 2009-11-04
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT, utbildning, tester och resurser inom området samt utveckla mjukvara och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 217-9190
- TECH RESOURCES I SVERIGE AB
kontrollerat 2026-10-08
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, utbildning, tester och resurser inom området samt utvecklar mjukvara. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.