1(7)
| Årsredovisning |
CEMAB AB |
556782-2597 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-03-11.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultrörelse med rådgivning i affärsstrategiska frågor inom vin- och spritbranschen.
Företaget har inte bedrivit någon verksamhet under räkenskapsåret.
Företaget har sitt säte i Täby Kommun, Stockholms län,
FLERÅRSÖVERSIKT
|
2401-2412 |
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
| Nettoomsättning
|
0
|
0
|
240 000
|
367 000
|
| Resultat efter finansiella poster
|
-398 461
|
17 149
|
6 550 000
|
163 000
|
| Soliditet %
|
99
|
95
|
96
|
92
|
Nyckeltalsdefinitioner
Nedan definieras nyckeltalen i förvaltningsberättelsens flerårsöversikt.
- Soliditet = Justerat eget kapital / Totalt kapital
Kommentar: Justerat eget kapital beräknas som eget kapital plus 79,4 % av obeskattade reserver.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
9 840 479
|
6 758
|
9 947 237
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-204 325
|
|
-204 325
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
6 758
|
-6 758
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
-432 376
|
-432 376
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
9 642 912
|
-432 376
|
9 310 536
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
9 642 912
|
| Årets resultat |
-432 376
|
| Summa |
9 210 536
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
209 550
|
| Balanseras i ny räkning |
9 000 986
|
| Summa |
9 210 536
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
|
Not2Medelantalet anställda
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
20 000
|
20 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
20 000
|
20 000
|
|
| Redovisat värde |
20 000
|
20 000
|
|
Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
1 163 575
|
1 190 296
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Inköp |
3 556
|
17 719
|
| Försäljningar |
-492 339
|
-44 440
|
| Utgående anskaffningsvärden |
674 792
|
1 163 575
|
|
| Ingående nedskrivningar |
-134 524
|
0
|
| Förändringar av nedskrivningar |
| Återförda nedskrivningar |
134 524
|
-
|
| Årets nedskrivningar |
-192 999
|
-134 524
|
| Utgående nedskrivningar |
-192 999
|
-134 524
|
|
| Redovisat värde |
481 793
|
1 029 051
|