Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Qualicare Sweden AB, 556779-6312, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Huddinge registrerades år 2009 och bedriver sedan dess läkartjänster inom vård och hälsa, bemanning och vårdpersonal uthyrning, handel med värdepapper, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
|
|
|
550 000 |
| Resultat efter finansiella poster |
61 541 |
1 922 938 |
2 347 526 |
-174 109 |
| Soliditet % |
46 |
75 |
47 |
34 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets utgång |
100 000 |
0 |
0 |
0 |
| Belopp vid årets ingång |
0 |
664 161 |
4 284 938 |
| Utdelning |
|
-2 000 000 |
|
| Balanseras i ny räkning |
|
4 284 938 |
-4 284 938 |
| Årets resultat |
|
|
47 803 |
| Belopp vid årets utgång |
0 |
2 949 099 |
47 803 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
2 949 099 |
| Årets resultat |
47 803 |
| Summa |
2 996 902 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Immateriella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
| Markanläggningar |
5 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar |
5 |
| Inventarier, verktyg och installationer |
5 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet |
5 |
Not 2 Medelantalet anställda
Not 3 Inventarier, verktyg och installationer
| Ingående anskaffningsvärden |
625 000 |
625 000 |
| Försäljningar/utrangeringar |
-625 000 |
|
| Utgående anskaffningsvärden |
0 |
625 000 |
| Ingående avskrivningar |
-250 000 |
-125 000 |
| Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar |
250 000 |
|
| Årets avskrivningar |
|
-125 000 |
| Utgående avskrivningar |
0 |
-250 000 |
| Redovisat värde |
0 |
375 000 |
Not 4 Andelar i koncernföretag
| Ingående anskaffningsvärden |
5 920 000 |
5 920 000 |
| Inköp |
50 000 |
|
| Utgående anskaffningsvärden |
5 970 000 |
5 920 000 |
| Redovisat värde |
5 970 000 |
5 920 000 |
Innehav av andelar i koncernföretag
Uppgifter om dotterföretagen
|
QualiCare Stockholm AB |
556778-9549 |
Stockholm |
|
QualiCare Fastigheter AB |
559262-2467 |
Stockholm |
Innehav av andelar i koncernföretag
|
QualiCare Stockholm AB 556778-9549 |
1 000 |
100 |
5 920 000 |
|
QualiCare Fastigheter AB |
500 |
100 |
50 000 |
Not 5 Ställda säkerheter
| Andra ställda säkerheter |
5 920 000 |
5 920 000 |
| Summa ställda säkerheter |
5 920 000 |
5 920 000 |