Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Hekasus AB, 556777-7957, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2018-09-01 - 2019-08-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva verksamhet med IT tjänster samt därmed förenlig verksamhet och förvaltning av kapital och fastigheter.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
940 404
|
1 413 374
|
1 228 203
|
1 012 435
|
| Resultat efter finansiella poster |
239 302
|
755 783
|
598 135
|
254 762
|
| Soliditet % |
91
|
91
|
88
|
88
|
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
100 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets utgång |
100 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets ingång |
0
|
1 082 613
|
626 186
|
| Utdelning | |
-338 000
|
|
| Balanseras i ny räkning | |
626 186
|
-626 186
|
| Årets resultat | | |
211 520
|
| Belopp vid årets utgång |
0
|
1 370 799
|
211 520
|
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 370 799
|
| Årets resultat |
211 520
|
| Summa |
1 582 319
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
336 761
|
| Utdelning |
336 761
|
| Balanseras i ny räkning |
1 245 558
|
| Summa |
1 582 319
|
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Immateriella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
224 000
|
224 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
224 000
|
224 000
|
| Redovisat värde |
224 000
|
224 000
|
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag
| G4 IT AB | 556592-9659 | Stockholm |