Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77021 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Rosendal 2 AB
Organisationsnummer:
556775-7702
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77022 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 13 | 4 449 | 4 298 | 2 329 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 58,9 | 44,5 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 3 425 500 | 4 450 000 | 7 975 500 |
| Utdelning | | -4 507 900 | | -4 507 900 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 200 | | 1 200 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 450 000 | -4 450 000 | 0 |
| Årets resultat | | | 14 304 | 14 304 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 3 368 800 | 14 304 | 3 483 104 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77023 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 368 800 | | | |
| Årets resultat | | 14 304 | | | |
| Medel att disponera | | 3 383 104 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 14 300 | | | |
| Summa utdelning | | 14 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 368 804 | | | |
| Summa | | 3 383 104 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77024 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 14 300 | 4 507 900 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 4 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -57 900 |
| Summa finansiella poster | | | | 14 304 | 4 450 000 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 12 804 | 4 448 500 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 14 304 | 4 450 000 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 14 304 | 4 450 000 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77025 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 3 467 600 | 3 467 600 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 15 504 | 4 507 900 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 3 483 104 | 7 975 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 3 483 104 | 7 975 500 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 3 483 104 | 7 975 500 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77026 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 368 800 | 3 425 500 |
| Årets resultat | | | | 14 304 | 4 450 000 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 383 104 | 7 875 500 |
| Summa eget kapital | | | | 3 483 104 | 7 975 500 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 3 483 104 | 7 975 500 |
| | | | | |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77027 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 4 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -57 900 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 407 600 | 5 157 600 |
| Inköp | | | | 0 | 250 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 407 600 | 5 407 600 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -1 940 000 | -1 940 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -1 940 000 | -1 940 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 467 600 | 3 467 600 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77028 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 507 900 | 4 362 500 |
| Tillkommande fordringar | | | | 31 435 | 4 507 900 |
| Reglerade fordringar | | | | -4 523 831 | -4 362 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 504 | 4 507 900 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 15 504 | 4 507 900 |