Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77021 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Rosendal 2 AB
Organisationsnummer:
556775-7702
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77022 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har under året förvärvat andelar i ytterligare dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 4 449 | 4 298 | 2 329 | -12 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 58,9 | 44,5 | 3,1 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 63 098 | 4 299 567 | 4 462 665 |
| Utdelning | | -4 362 600 | | -4 362 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 425 436 | | 3 425 436 |
| Balanseras i ny räkning | | 4 299 567 | -4 299 567 | 0 |
| Årets resultat | | | 4 450 000 | 4 450 000 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 3 425 500 | 4 450 000 | 7 975 500 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77023 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 3 425 500 | | | |
| Årets resultat | | 4 450 000 | | | |
| Summa | | 7 875 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 4 507 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 3 367 600 | | | |
| Summa | | 7 875 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77024 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 4 507 900 | 4 362 500 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -57 900 | -62 933 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 450 000 | 4 299 567 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 4 448 500 | 4 298 067 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 4 450 000 | 4 299 567 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 4 450 000 | 4 299 567 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77025 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 3 467 600 | 3 217 600 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 4 507 900 | 4 362 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 7 975 500 | 7 580 100 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 975 500 | 7 580 100 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 975 500 | 7 580 100 |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77026 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 3 425 500 | 63 098 |
| Årets resultat | | | | 4 450 000 | 4 299 567 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 875 500 | 4 362 665 |
| Summa eget kapital | | | | 7 975 500 | 4 462 665 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 3 117 435 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 3 117 435 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 975 500 | 7 580 100 |
| | | | | |
Wallenstam Rosendal 2 AB
556775-77027 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -57 900 | -62 933 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 157 600 | 5 157 600 |
| Inköp | | | | 250 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 407 600 | 5 157 600 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -1 940 000 | -1 940 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -1 940 000 | -1 940 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 467 600 | 3 217 600 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 362 500 | 2 394 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 4 507 900 | 4 362 500 |
| Reglerade fordringar | | | | -4 362 500 | -2 394 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 507 900 | 4 362 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 507 900 | 4 362 500 |