Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58211 (6)
Årsredovisning
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
Organisationsnummer:
556775-5821
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58212 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands än.
Företaget projekterar på kommande nybyggnation.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Förvaltning Stockholm AB, org.nr 556763-8662.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -16 282 | -308 | -255 | -190 |
| Soliditet (%) | | 76,6 | 0,6 | 1,0 | 1,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 100 000 | 307 091 | -306 241 | 100 850 |
| Utdelning | | -800 | | -800 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 16 280 000 | | 16 280 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -306 241 | 306 241 | 0 |
| Årets resultat | | | -16 280 043 | -16 280 043 |
| Belopp vid årets utgång | 100 000 | 16 280 050 | -16 280 043 | 100 007 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 16 280 050 | | | |
| Årets resultat | | -16 280 043 | | | |
| Summa | | 7 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 | | | |
| Summa | | 7 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58213 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 0 | 1 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 503 | -1 500 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -15 997 657 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -15 999 160 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -15 999 160 | -1 499 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -282 386 | -306 241 |
| Summa finansiella poster | | | | -282 386 | -306 241 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -16 281 546 | -307 740 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 503 | 1 499 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 503 | 1 499 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -16 280 043 | -306 241 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -16 280 043 | -306 241 |
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58214 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 0 | 15 532 640 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 15 532 640 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 130 567 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 130 567 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 130 567 | 15 532 640 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 130 567 | 15 532 640 |
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58215 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 16 280 050 | 307 091 |
| Årets resultat | | | | -16 280 043 | -306 241 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 | 850 |
| Summa eget kapital | | | | 100 007 | 100 850 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 15 431 790 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 15 431 790 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 30 560 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 30 560 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 130 567 | 15 532 640 |
| | | | | |
Wallenstam Vista Skogshöjd AB
556775-58216 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -282 386 | -306 241 |
| Not 4. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 15 532 640 | 14 877 833 |
| Nedlagda utgifter | | | | 465 017 | 654 807 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 15 997 657 | 15 532 640 |
| | | | | |
| Årets nedskrivningar | | | | -15 997 657 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -15 997 657 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 15 532 640 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Tillkommande fordringar | | | | 16 121 733 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | -15 991 166 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 130 567 | 0 |
| | | | | |