1(7)
| Årsredovisning |
SaCom AB |
556775-4162 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-07-01 – 2025-06-30. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-12-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget har under tidigare år bedrivit teknisk konsultverksamhet inom svetsning. Efter att bolagets ägare avlidit har
ingen operativ verksamhet bedrivits.
Under räkenskapsåret har bolagets verksamhet uteslutande bestått av förvaltning av värdepapper samt innehav av
likvida medel. Någon försäljning eller annan operativ verksamhet har inte förekommit under året.
Företaget har sitt säte i Täby.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2407-2506 |
2307-2406 |
2207-2306 |
2107-2206 |
| Resultat efter finansiella poster
|
683
|
271
|
297
|
124
|
| Soliditet %
|
76
|
77
|
75
|
74
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
100 000
|
3 374 133
|
206 871
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
206 871
|
-206 871
|
| - Årets resultat |
|
|
542 249
|
| - Belopp vid årets utgång |
100 000
|
3 581 003
|
542 249
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
3 581 003
|
| Årets resultat |
542 249
|
| Summa |
4 123 252
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
4 123 252
|
| Summa |
4 123 252
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not2Inventarier, verktyg och installationer
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
109 724
|
109 724
|
| Utgående anskaffningsvärden |
109 724
|
109 724
|
|
| Ingående avskrivningar |
-109 724
|
-109 724
|
| Utgående avskrivningar |
-109 724
|
-109 724
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|
|
Not3Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2025-06-30
|
2024-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
3 635 004
|
3 635 004
|
| Försäljningar |
-125 703
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
3 509 301
|
3 635 004
|
Marknadsvärde per 2025 06 30:
5 916 675 kr
|
Not4Rapport om årsredovisningen
|
|
Rapport om årsredovisningen enligt Rex - Svensk standard för redovisningsuppdrag har upprättats av Srf Auktoriserad
Redovisningskonsult:
Marianne Windstam