Årsredovisning för

Montana Healthcare AB

556775-3925

Räkenskapsåret

2023-05-01 - 2024-04-30

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-11-26. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Montana Healthcare AB, 556775-3925, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-05-01 - 2024-04-30.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver verksamhet inom friskvård.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2023/2024 2022/2023 2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning 1 602 503 1 556 312 1 338 944 1 224 042
Resultat efter finansiella poster 56 333 -150 145 499 656 1 270 749
Soliditet % 71,4 48,6 73,3 69,2

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 100 000 196 500 -53 388
Balanseras i ny räkning   -11 000 53 388
Årets resultat     2 946
Belopp vid årets utgång 100 000 185 500 2 946

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 185 500
Årets resultat 2 946
Summa 188 446
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Balanseras i ny räkning 188 446
Summa 188 446
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2023-05-01 - 2024-04-30 2022-05-01 - 2023-04-30
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   1 602 503 1 556 312
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   1 602 503 1 556 312
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -1 292 486 -932 469
Personalkostnader   -261 516 -762 321
Summa rörelsekostnader   -1 554 002 -1 694 790
Rörelseresultat   48 501 -138 478
Finansiella poster      
Räntekostnader och liknande resultatposter   7 832 -11 667
Summa finansiella poster   7 832 -11 667
Resultat efter finansiella poster   56 333 -150 145
Resultat före skatt   56 333 -150 145
Årets resultat   56 333 -150 145
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-04-30 2023-04-30
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 2 50 000 50 000
Summa finansiella anläggningstillgångar   50 000 50 000
Summa anläggningstillgångar   50 000 50 000
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Övriga fordringar   349 088 368 396
Summa kortfristiga fordringar   349 088 368 396
Kassa och bank      
Kassa och bank   119 082 250 229
Summa kassa och bank   119 082 250 229
Summa omsättningstillgångar   468 170 618 625
SUMMA TILLGÅNGAR   518 170 668 625
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-04-30 2023-04-30
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   100 000 100 000
Summa bundet eget kapital   100 000 100 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   185 500 196 500
Årets resultat   2 946 -53 388
Summa fritt eget kapital   188 446 143 112
Summa eget kapital   288 446 243 112
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   102 948 102 948
Summa obeskattade reserver   102 948 102 948
Kortfristiga skulder      
Skulder till koncernföretag   126 776 126 776
Skatteskulder   0 350 933
Övriga skulder   0 -155 144
Summa kortfristiga skulder   126 776 322 565
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   518 170 668 625
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Not 2 Andelar i koncernföretag

  2024-04-30 2023-04-30
Ingående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Utgående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Redovisat värde 50 000 50 000