Start › Västra Götalands län › Mölndal
Continvest AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 66 | 113 | 108 | 104 | 103 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 66 | 113 | 108 | 104 | 103 |
| Rörelsekostnader | 0 | 1 | 4 | 19 | 102 | 196 | 213 | 217 | 216 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 1 | 4 | 5 | 11 | 8 | 11 | 12 | 13 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 15 | 91 | 189 | 203 | 205 | 203 |
| Rörelseresultat | 0 | −1 | −4 | −19 | −36 | −83 | −105 | −114 | −113 |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −1 | −4 | −19 | −36 | −83 | −106 | −114 | −112 |
| Resultat före skatt | 0 | −1 | −4 | −19 | −36 | −83 | −106 | −114 | −112 |
| Årets resultat | 0 | −1 | −4 | −19 | −36 | −83 | −106 | −114 | −112 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 10 | 3 | −2 | 5 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 10 | 3 | −2 | 5 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | −2 | 3 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | −2 | 3 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 8 | 3 | 0 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | 10 | 3 | −2 | 5 |
| Eget kapital | −68 | −68 | −67 | −63 | −43 | −42 | −94 | −139 | −365 |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
| Fritt eget kapital | −318 | −318 | −317 | −313 | −293 | −292 | −344 | −389 | −615 |
| Balanserat resultat | −318 | −317 | −313 | −293 | −257 | −209 | −239 | −275 | −502 |
| Årets resultat | 0 | −1 | −4 | −19 | −36 | −83 | −106 | −114 | −112 |
| Kortfristiga skulder | 68 | 68 | 67 | 67 | 49 | 52 | 98 | 136 | 369 |
| Leverantörsskulder | 42 | 42 | 42 | 42 | 43 | 44 | 44 | 45 | 50 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
| Övriga skulder | 26 | 26 | 25 | 25 | 4 | 8 | 53 | 90 | 313 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −293 | −292 | −344 | −389 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 35 | 135 | 150 | 340 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Avvikelsen är marginell med 5 kr.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 |
| Ackumulerade avskrivningar | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 | 329 |
Om bolaget
- Adress
- GUNDEFJÄLLSGATAN 301 A LG 1402, 431 51 MÖLNDAL
- Registrerat
- 2009-01-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utbildning inom ekonomi och juridik, bedriva logistiktjänster, transportförmedling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 302-8180
- Continvest AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Continvest AB med säte i Västra Frölunda bedriver verksamhet inom utbildning, ekonomi och juridik samt logistiktjänster, transportförmedling och handel med värdepapper. Ingen verksamhet har bedrivits under verksamhetsåret. Företaget skall avvecklas.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.