Genomsyn

Start › Hallands län › Onsala

Y & P Beck Consulting AB

556774-4817AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
75 tkr
Årets resultat 2025
59 tkr
Eget kapital 2025
393 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,7 mkr1,7 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,5 mkr1,5 mkr20212021: 1,2 mkr1,2 mkr20202020: 1,1 mkr1,1 mkr20192019: 1,3 mkr1,3 mkr20182018: 1,1 mkr1,1 mkr20172017: 339 tkr339 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 7271 4881 2711 4551 2461 1301 337
Nettoomsättning 1 7271 4881 2711 4551 2461 1301 337
Rörelsekostnader 1 6571 3591 3941 1951 0541 0201 182
Råvaror och förnödenheter –148109124–––
Handelsvaror ––––312774
Övriga externa kostnader 667589497469433414348
Personalkostnader 983622788602582571753
Av- och nedskrivningar 7––0888
Rörelseresultat 70128−123260192110154
Finansiella poster 521200015
Resultat från andelar i koncernföretag –––––015
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –010––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 52200––
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000000
Resultat efter finansiella poster 75130−111260192110170
Bokslutsdispositioner –0114−69−49−27−39
Förändring av periodiseringsfonder –0114−69−49−27−39
Resultat före skatt 75130419114383131
Skatt på årets resultat 1629243301925
Årets resultat 59102214811264106

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 652691639844745444501
Anläggningstillgångar 215125125125254496
Materiella anläggningstillgångar 300000816
Inventarier, verktyg och installationer 300000816
Finansiella anläggningstillgångar 185125125125253680
Andra långfristiga värdepappersinnehav 125125125125252525
Andra långfristiga fordringar 60–––01155
Omsättningstillgångar 437566514719720400405
Kortfristiga fordringar 5033368374346233157
Kundfordringar 0481928810317792
Övriga fordringar 50286143101126
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter –036831414460
Kassa och bank 387233446345375167248
EGET KAPITAL OCH SKULDER 652691639844745444501
Eget kapital 393434332431283171207
Bundet eget kapital 100100100100100100100
Aktiekapital 100100100100100100100
Fritt eget kapital 29333423233118371107
Balanserat resultat 2342322311837172
Årets resultat 59102214811264106
Obeskattade reserver 10910910922315410578
Periodiseringsfonder 10910910922315410578
Kortfristiga skulder 150148197191308168216
Leverantörsskulder –––––02
Skatteskulder ––0226––
Övriga skulder 13588126101237115152
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 15607168655362

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 100100–100–––
Medel att disponera ––––18371–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det svårt att kvantifiera virusspridningens framtida påverkan på verksamheten.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-12-312024-12-312023-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 6060011550
Årets inköp –60––––

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 12512512512525252525
Årets inköp ––0100––––
Återförda nedskrivningar –––1000–––

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-312018-12-31
Anskaffningsvärde 3700232323230
Årets inköp 37––––023–
Ackumulerade avskrivningar 7232323231680
Årets avskrivningar 7––0888–

Om bolaget

Adress
EBBAGÄRDES VÄG 15, 439 33 ONSALA
Registrerat
2008-12-23
Bransch
Övrig godshantering

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsulting inom automation och utbildning såsom programmering och tillhandahållande av industriell utrustning inom industrin och design av styrsystem, testning och verifiering av styrsystem hos kund, utbildning inom försäljning, ledarskap och kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

385-2050
Y & P Consulting AB
kontrollerat 2026-10-07

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Kungsbacka
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-24
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsuting inom automation och utbildningar såsom programmering och tillhandahållande av industriell utrustning och design av styrsystem, testning och verifiering av styrsystem hos kund, utbildning inom försäljning, ledarskap och kommunikation. Företaget har sitt säte i Kungsbacka .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna
20209 kB Öppna