Genomsyn

Start › Södermanlands län › Nyköping

Bird Claw AB

556774-2597AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-05-01 – 2026-04-30

Omsättning 2026
1,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
86 tkr
Årets resultat 2026
86 tkr
Eget kapital 2026
1,5 mkr

Utveckling6 räkenskapsår

20262026: 1,8 mkr1,8 mkr20252025: 1,7 mkr1,7 mkr20242024: 1,5 mkr1,5 mkr20232023: 1,0 mkr1,0 mkr20222022: 972 tkr972 tkr20212021: 873 tkr873 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 8341 9641 5191 172
Nettoomsättning 1 7901 7471 5071 028
Övriga rörelseintäkter 4421812143
Rörelsekostnader 1 7491 6751 4141 403
Råvaror och förnödenheter 1091399533
Övriga externa kostnader 766727521559
Personalkostnader 709666664673
Av- och nedskrivningar 165144134137
Övriga rörelsekostnader 0000
Rörelseresultat 85289105−231
Finansiella poster 13−10
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1300
Räntekostnader och liknande resultatposter 0010
Resultat efter finansiella poster 86292104−231
Resultat före skatt 86292104−231
Årets resultat 86292104−231

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023
TILLGÅNGAR 1 7211 6341 3941 205
Anläggningstillgångar 588668460513
Materiella anläggningstillgångar 413493284338
Inventarier, verktyg och installationer 413493284338
Finansiella anläggningstillgångar 175175175175
Andelar i intresseföretag 13131313
Andra långfristiga värdepappersinnehav 163163163163
Omsättningstillgångar 1 133966935692
Kortfristiga fordringar 151171450293
Kundfordringar 541431214
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 040015
Övriga fordringar 5195
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 931291059
Kortfristiga placeringar 117117117117
Övriga kortfristiga placeringar 117117117117
Kassa och bank 864678368282
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 7211 6341 3941 205
Eget kapital 1 4771 3911 099995
Bundet eget kapital 100100100100
Aktiekapital 100100100100
Fritt eget kapital 1 3771 291999895
Balanserat resultat 1 2919998951 126
Årets resultat 86292104−231
Kortfristiga skulder 244243296211
Leverantörsskulder 22288555
Skatteskulder 00––
Övriga skulder 222215165141
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 004615
Ställda säkerheter 100–––

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023
Styrelsens förslag 000–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns anmärkning

Anmärkning

Anmärkning Vid flera tillfällen under året har mervärdesskatt, avdragen skatt och sociala avgifter betalts för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt 8 kap. 4 § aktiebolagslagen. Försummelsen har inte medfört någon skada för bolaget utöver dröjsmålsräntor.

Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Bird Claw ABs finansiella ställning per den 2024-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Bird Claw AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 223223223223333
Årets inköp ––0––
Försäljningar och utrangeringar ––0110–
Ackumulerade nedskrivningar 6060606060

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30
Anskaffningsvärde 1 5021 4181 0931 013937
Årets inköp 853578076–
Försäljningar och utrangeringar –32–––
Ackumulerade avskrivningar 1 090925809675538
Årets avskrivningar 165144134137–
Återförda avskrivningar –28–––

Om bolaget

Adress
BOX 549, 611 10 NYKÖPING
Registrerat
2008-12-23
Bransch
Scenkonst

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva artistisk verksamhet, video- bild (foto)- och ljudproduktion,hälsoverksamhet i form av friskvård och träning i form av bland annat yoga samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

481-4018
Bird Claw AB
kontrollerat 2026-10-07

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-09-25
Programvara
Visma Advisor Period & Year-end Closing

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver i huvudsak artistisk verksamhet samt ljud- och videoproduktion.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202610 kB Öppna
202510 kB Öppna
2024130 kB Öppna