Bergman Pension AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 450 | 0 | 320 | 360 |
| Nettoomsättning | 0 | 450 | 0 | 320 | 360 |
| Rörelsekostnader | 47 | 62 | 698 | 121 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 47 | 62 | 698 | 121 | 15 |
| Rörelseresultat | −47 | 388 | −698 | 199 | 345 |
| Finansiella poster | 433 | 1 691 | −8 341 | 2 850 | 16 840 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −330 | 333 | 14 603 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 2 305 | −160 | 2 219 | 2 171 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −2 281 | 80 | 80 | −111 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 307 | 841 | 433 | 341 | 104 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −2 407 | 1 516 | 8 364 | −67 | −7 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 19 | 1 | 0 | 44 |
| Resultat efter finansiella poster | 386 | 2 079 | −9 039 | 3 049 | 17 185 |
| Resultat före skatt | 386 | 2 079 | −9 039 | 3 049 | 17 185 |
| Skatt på årets resultat | 54 | 228 | 0 | 128 | 44 |
| Årets resultat | 332 | 1 851 | −9 039 | 2 921 | 17 142 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 46 899 | 16 552 | 15 264 | 24 268 | 22 014 |
| Anläggningstillgångar | 2 946 | 11 861 | 7 208 | 8 509 | 6 893 |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 31 | 31 | 31 | 31 | 31 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 915 | 11 830 | 7 177 | 8 478 | 6 862 |
| Andelar i koncernföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 1 376 | 1 376 | 1 376 | 1 162 | 746 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 539 | 10 454 | 5 802 | 7 316 | 6 116 |
| Omsättningstillgångar | 43 953 | 4 691 | 8 056 | 15 759 | 15 120 |
| Kortfristiga fordringar | 41 394 | 3 005 | 1 326 | 6 528 | 12 278 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 71 |
| Fordringar hos koncernföretag | 30 034 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Fordringar hos intresseföretag | 3 000 | 2 222 | 1 236 | 2 628 | 12 066 |
| Övriga fordringar | 7 340 | 475 | 26 | 3 516 | 77 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 020 | 244 | 0 | 320 | 0 |
| Kassa och bank | 2 560 | 1 686 | 6 730 | 9 231 | 2 842 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 46 899 | 16 552 | 15 264 | 24 268 | 22 014 |
| Eget kapital | 16 411 | 16 079 | 14 803 | 23 842 | 20 921 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 16 311 | 15 979 | 14 703 | 23 742 | 20 821 |
| Balanserat resultat | 15 979 | 14 128 | 23 742 | 20 821 | 3 680 |
| Årets resultat | 332 | 1 851 | −9 039 | 2 921 | 17 142 |
| Kortfristiga skulder | 30 488 | 473 | 462 | 426 | 1 092 |
| Leverantörsskulder | 361 | 5 | – | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 99 | 0 | 65 | 0 |
| Övriga skulder | 116 | 362 | 455 | 354 | 1 085 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 575 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 376 | 1 376 | 1 376 | 1 162 | 746 | 25 |
| Årets inköp | – | 0 | 935 | 416 | 721 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 721 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 051 | 13 424 | 7 406 | 7 406 | 6 273 | 207 |
| Årets inköp | 1 267 | 6 018 | 0 | 1 328 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 12 640 | 0 | 0 | 196 | 11 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 512 | 2 970 | 1 604 | 90 | 157 | 164 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 1 366 | 1 514 | 0 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 6 018 | 0 | 1 328 | 6 078 | – |
Om bolaget
- Adress
- KYRKOGATAN 13, 222 22 LUND
- Registrerat
- 2008-11-01
- Bransch
- Advokatbyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom.
Bankgironummer
- 370-1208
- Advokat Pontus Bergman AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver förvaltning av fast och lös egendom. Företaget har sitt säte i Lund .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Kyrkogatan 13 Förvaltning AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året köpt dotterbolaget Kyrkogatan 13 Förvaltning AB, orgnr 559209-8916.
-
Kyrkogatan 13 Förvaltning AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året köpt dotterbolaget Kyrkogatan 13 Förvaltning AB, orgnr 559209-8916.
-
Kyrkogatan 13 Förvaltning AB
Visa källuppgift
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under året köpt dotterbolaget Kyrkogatan 13 Förvaltning AB, orgnr 559209-8916.