Start › Uppsala län › Uppsala
Tunbergs P&T AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 63 | 6 | 3 | 220 | 185 |
| Nettoomsättning | 0 | 6 | 3 | 220 | 185 |
| Övriga rörelseintäkter | 63 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 382 | 322 | 388 | 419 | 252 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 80 | 54 | 88 | 91 |
| Personalkostnader | 321 | 242 | 326 | 323 | 154 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | −319 | −316 | −385 | −199 | −67 |
| Finansiella poster | 1 | 5 | 45 | 102 | −44 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 98 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 45 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 5 | 1 | 3 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 0 | 46 |
| Resultat efter finansiella poster | −318 | −312 | −341 | −97 | −112 |
| Resultat före skatt | −318 | −312 | −341 | −97 | −112 |
| Årets resultat | −318 | −312 | −341 | −97 | −112 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 271 | 1 543 | 1 828 | 2 562 | 2 814 |
| Anläggningstillgångar | 1 150 | 1 195 | 1 195 | 1 665 | 1 573 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 8 | 16 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 8 | 16 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 150 | 1 195 | 1 195 | 1 657 | 1 557 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 1 263 | 1 263 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 150 | 1 195 | 1 195 | 395 | 294 |
| Omsättningstillgångar | 121 | 348 | 634 | 896 | 1 241 |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 8 | 5 | 0 | 33 |
| Övriga fordringar | 12 | 8 | 5 | 0 | 33 |
| Kassa och bank | 109 | 340 | 629 | 896 | 1 207 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 271 | 1 543 | 1 828 | 2 562 | 2 814 |
| Eget kapital | 738 | 1 056 | 1 368 | 1 886 | 2 154 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 638 | 956 | 1 268 | 1 786 | 2 054 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 956 | 1 268 | 1 608 | 1 883 | 2 166 |
| Årets resultat | −318 | −312 | −341 | −97 | −112 |
| Långfristiga skulder | 354 | 423 | 442 | 506 | 626 |
| Övriga skulder | 354 | 423 | 442 | 506 | 626 |
| Kortfristiga skulder | 178 | 63 | 19 | 169 | 34 |
| Leverantörsskulder | 0 | 9 | 2 | 1 | 3 |
| Övriga skulder | 178 | 54 | 17 | 168 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 178 | – |
| Medel att disponera | 638 | 956 | 1 268 | 1 786 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 263 | 1 263 | 1 263 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 1 263 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 150 | 1 195 | 1 195 | 395 | 294 | 294 |
| Årets inköp | – | – | 800 | 100 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 44 | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 40 | 40 | 32 | 24 | 16 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 2051, 750 02 UPPSALA
- Registrerat
- 2008-08-13
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultation inom adressvård och IT-tjänster, import, tillverkning och handel med inredningsartiklar, maskinuthyrning samt småskalig träförädling samt förenlig verksamhet inom dessa områden.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-27
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Håbo kommun registrerades år 2008 och verksamheten är att bedriva datakonsultverksamhet främst inom adressvård och adressvårdsprodukter. Bolaget har även verksamhet inom småskalig träförädling och maskinuthyrning samt import, tillverkning och handel med inredningsprodukter.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Mjukvarugruppen Sverige AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Mjukvarugruppen Sverige AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559 084-7835
-
Mjukvarugruppen Sverige AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Mjukvarugruppen Sverige AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559 084-7835